Шановні друзі! Вітаємо Вас на нашому сайті. Там, де Ятрань круто в'ється, де переплелись зелені барви лісу та жовте золото пшениці, розкинувся величний край хліборобів і металургів – Голованівщина. Впродовж 95 років існування Голованівського району підтримуються давні традиції і звичаї, що говорить про невмирущість українського народу, українського духу. На сьогоднішній день ми досягли фінансово-економічної, промислової стабілізації, стрімко розвивається громадська активність, потужний імпульс надано розв'язанню соціальних проблем. Головними галузями економіки району є сільське господарство, кольорова металургія та харчова промисловість. Завдяки залученню інвестицій відновлено роботу гіганта кольорової металургії ТОВ "Побужський феронікелевий комбінат". Працюють промислові підприємства ДП "Межиріцький вітамінний завод" ДАК "Укрмедпром", ТОВ "Відродження" та ТОВ "КЛК", ДП Голованівське ,, ЛМГ" та ТОВ ,, Мега Майстер". Район займає одне з перших місць в області за площею лісів. ДП Голованівське ,, ЛМГ" та ТОВ ,, Мега Майстер" займаються зовнішньоекономічною діяльністю, мають зв'язки з такими країнами як Німеччина.

Агропромисловий комплекс району


ПОРЯДОК проведення Всеукраїнського конкурсу «До чистих джерел»


Затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг,які надаються департаментом екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації

Реєстр вільних водних об'єктів що розташовані на території Голованівського району станом на 01 липня 2015 року


Придбання техніки 2014


Затвердження форм документів на отримання дотації за молодняк

Був виданий наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 20 березня 2018 року №148 (зареєстрованого в Мінюсті України від 28 березня 2018 року №374/31826) «Про затвердження Положення про Комісію Мінагрополітики для надання державної підтримки галузі тваринництва та форм відповідних документів», яким затверджена форма Журналу обліку фізичних осіб - власників тварин для отримання дотації за молодняк та форма Відомості фізичних осіб, які мають право на отримання дотації.

Журнал обліку фізичних осіб – власників тварин для отримання дотації за молодняк

ВІДОМІСТЬ фізичних осіб, які мають право на отримання дотації за молодняк


Нарешті Весна завітала і до нас, а перші квіти стали величезним попитом. Рослини, які віщують нам прихід весни, за останні десятиліття опинилися на межі зникнення. Це відбувається внаслідок господарського освоєння місць зростання первоцвітів, намагання окремих людей перетворити їх на засіб заробітку. Рослини, які так нелегко виборювали право пестити людей свіжістю весняного оновлення, раптом опинились в тенетах людської жорстокості. І саме з вини людей зазнають бездушного винищення. Первоцвіти безжалісно виривають і як наслідок вже в багатьох місцевостях, де колись первоцвітів було багато − вони зникли. Всім нам добре відомі проліски та підсніжники, торгівля якими незаконна та заборонена. Бажаючих збути первоцвіти дедалі більшає, адже весняні квіти – ходовий товар і продати його можна вигідно. Проте мало хто замислюється над тим, яку шкоду це несе для природи. Підсніжник вже потребує посиленої охорони, він занесений до Червоної книги України.
Так відповідно до законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про рослинний світ» та «Про Червону книгу України», на виконання листа Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області від 22 лютого 2018 року № 09-3/487 та з метою посилення державного контролю в галузі збереження ранньоквітучих об’єктів рослинного світу, що занесені до Червоної книги України та інших природоохоронних списків було створене розпорядження голови Голованівської РДА від 26 лютого 2018 року № 47-р «Про вжиття заходів щодо охорони об’єктів рослинного світу». Згідно даного розпорядження у весняний період 2018 року проводитиметься екологічна акція «Первоцвіт».
Завдання природоохоронної акції «Первоцвіт» – привернути увагу громадськості до проблеми охорони ранньоквітучих лісових рослин і спрямувати зусилля учнів, молоді, пересічних громадян на практичні дії щодо захисту первоцвітів. Дуже важливою складовою акції «Первоцвіт» є пропаганда відмови від купівлі первоцвітів. Збираючи та продаючи первоцвіти, ми знищуємо їх, а купуючи – допомагаємо знищувати. Рідкісні весняні квіти краще не чіпати: вони красиві в природному середовищі. Хай лісові квіти тішать око, серце і душу всіх, хто після вас прийде до лісу.
Разом з органами внутрішніх справ та місцевого самоврядування проводитимуться заходи відповідно до природоохоронного законодавства, нараховуватимуться штрафи за незаконне використання первоцвітів та збитки, які виставлятимуться в судовому порядку. Виявленні первоцвіти, занесені до Червоної книги, а також ті, що зникають, вилучатимуться у правопорушників. За незаконне придбання та збут об’єктів рослинного світу, занесених до Червоної Книги України передбачено накладання штрафу від 510 до 1700 грн з конфіскацією об’єктів рослинного світу згідно ч. 1 ст.88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення – порушення правил порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу.
Первоцвіти – дивовижні рослини, які пристосувались цвісти тоді, коли в лісі на деревах ще нема листя, і кожен теплий сонячний промінчик доходить до самої землі.
Звертаємось до жителів району з проханням відмовитись від збирання рослин занесених до Червоної книги України. Не стимулюйте недобросовісних громадян, які протиправно реалізовують червонокнижні первоцвіти. Цим ви збережете природне надбання країни для майбутніх поколінь. Кожен з нас повинен усвідомити, що перші весняні квіти відіграють важливу роль в житті природного угрупування, є їх невід’ємною частиною і потребують нашого захисту.
І найголовніше, можна відновити пам’ятки мистецтва, історії, але неможливо відреставрувати зниклі види рослин або тварин, які „творяться” природою десятки тисяч років.


Урядова програма підтримки
утримання молодняка ВРХ

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2018 року №107. Був затверджений Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки галузі тваринництва (далі − Порядок).
Згідно п. 9 Порядку дотація за молодняк надається на безповоротній основі фізичним особам за утримання ідентифікованого та зареєстрованого в установленому порядку молодняка великої рогатої худоби до тринадцятимісячного віку, який народився у господарствах фізичних осіб у поточному році.
Дотація за молодняк надається за кожні чотири місяці його утримання наростаючим підсумком з урахуванням віку молодняка у розмірі:

Загальний обсяг дотації за молодняк не може перевищувати 2500 гривень із розрахунку на одну голову молодняка.
Для отримання дотації за молодняк фізичні особи повинні ідентифікувати теля шляхом біркування та реєстрації, здійснюється вона один раз за життя тварини. Потім підготувати для подання до сільської чи селищної ради мінімальну кількість документів:

Документи приймаються протягом року в порядку черговості -  до 01 травня, до 01 вересня та до 01 грудня.
Для отримання додаткової інформації звертатись до органів місцевого самоврядування за місцем проживання, або за телефоном відділу агропромислового комплексу райдержадміністрації: 3 02 63.


До Міністерства екології та природних ресурсів України надійшло звернення національного координатора Всесвітнього фонду природи (WWF) в Україні п. О. Тарасової-Красієвої  щодо підтримки проведення в Україні   всесвітньої  кампанії Година Землі 2018 (далі кампанія).
Метою кампанії є вимкнення по всьому світу світла на одну годину з метою об’єднання дій для збереження природи планети Земля. Окрім символічного вимкнення світла на 60 хвилин, кампанія наголошує на необхідності щоденних дій кожного громадянина, компанії та уряду у сфері енергоефективності, збереження навколишнього середовища, ощадливого використання природних ресурсів задля подолання проблеми зміни клімату і досягнення гармонії з природою .
Година Землі була започаткована в Сіднеї (Австралія) в 2007 році, коли 2,2 мільйона домівок та організацій вимкнули світло на одну годину. Вже через рік ця подія стала світовою екологічною ініціативою, до якої долучилися більше 100 мільйонів людей у 35 країнах світу. Всесвітньо відомі пам’ятки, такі як міст Голден Гейтс в Сан-Франциско, Колізей в Римі та білборд Coca Cola на Таймз-Сквер на годину стали темними, як символи надії на активні дії у боротьбі зі зміною клімату, які щогодини стають все більш невідкладними.
Україна приєдналася до всесвітньої кампанії вперше у 2009 році, тоді до Години Землі долучилися 16 міст та містечок. Незважаючи на те, що про свою участь заявили всього 16 міст, люди та організації у інших населених пунктах України теж вимкнули світло на одну годину, тим самим підтримуючи Годину Землі
У 2017 році вже більше 60 міст нашої країни приєдналися до світової спільноти, вимкнувши світло на відомих спорудах та закликавши жителів до активних дій за майбутнє Планети.
Враховуючи вище викладене, пропонуємо долучитися у суботу 24 березня 2018 року о 20:30 год. до участі у кампанії Година Землі 2018, яка сприятиме збереженню довкілля як середовища існування людини.


В державному бюджеті 2018 року передбачені кошти на підтримку розвитку  галузі сільського господарства в розмірі понад 6 млрд. грн. використання яких регулюється наступними документами:
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2018 року №107. Був затверджений Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки галузі тваринництва.
Документом висвітлюються напрями підтримки суб’єктів господарювання агропромислового комплексу — юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а також фізичним особам.
Зокрема, передбачається:

 • часткова компенсація відсоткової ставки за банківськими кредитами, залученими для витрат, пов’язаних із здійсненням діяльності у галузях: вівчарство, козівництво, бджільництво, звірівництво, кролівництво, шовківництво та аквакультура;
 • часткова компенсація вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, доїльних залів, підприємств з переробки сільськогосподарської продукції, в частині витрат, профінансованих за рахунок банківських кредитів;
 • спеціальна бюджетна дотація за утримання корів молочного, молочно‑м’ясного та м’ясного напряму продуктивності;
 • спеціальна бюджетна дотація за вирощування молодняка великої рогатої худоби, який народився в господарствах фізичних осіб;
 • часткове відшкодування вартості закуплених для подальшого відтворення племінних тварин, а саме: телиць, нетелей, корів молочного, молочно-м’ясного і м’ясного напряму продуктивності, свинок та кнурців, вівцематок, баранів, ярок та сперми бугаїв і ембріонів великої рогатої худоби, які мають племінну (генетичну) цінність;
 • часткове відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, доїльних залів, підприємств з переробки сільськогосподарської продукції.
 • Постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2018 року №106 затверджений  Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання фінансової підтримки розвитку фермерських господарств.
  Очікується, що реалізація рішення збільшить частку фермерських господарств у виробництві валової продукції сільського господарства до 10%, відродження вітчизняної селекції насінництва, підвищення рівня якості сільськогосподарської продукції, зростання кількості зареєстрованих фермерських господарств та збільшення кількості членів сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, а також оновлення та модернізація виробничих і переробних потужностей.
  Постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2018 року №86 були внесені міни до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва.
  Передбачається у 2018 році збільшити з 20 до 25 відсотків розмір часткової компенсації сільськогосподарським товаровиробникам вартості техніки та обладнання вітчизняного виробництва, придбаних з 1 січня 2018 року.


  З 1 січня 2018 року Україна зобов’язалася сортувати все сміття за видами матеріалів, а також розділяти його на придатне для повторного використання, для захоронення та небезпечне. Про це йдеться у статті 32 Закону України "Про відходи", до якої був доданий відповідний пункт ще у 2012 році.
  Роздільне збирання побутових відходів – це метод збирання, за якими ресурсоцінні компоненти побутових відходів – папір, скло, пластик, метал та ін. – збирають окремо у спеціальні контейнери для подальшого надходження на переробні підприємства.
  Потрапляючи на сміттєзвалище, відходи забруднюють навколишнє середовище – ґрунт, повітря, воду, – залишаючись там від декількох до сотень років тому, що в природних умовах вони не можуть швидко трансформуватись бактеріями та під дією інших природних чинників. Також часто сміття просто спалюють. Під час горіння виділяються токсичні гази, утворюються небезпечні хімічні сполуки, які забруднюють атмосферне повітря
  Ще більш шкідливі виділення в атмосферне повітря відбуваються під час горіння відходів на сміттєзвалищах. Вдихання таких токсичних газів людиною спричиняє різні захворювання в тому числі і онкологічні. Необдумане викидання відходів або їх спалювання, наносить непоправну шкоду навколишньому середовищу, а зрештою і суспільству.
  Головне правило, яке потрібно запам’ятати: змішані відходи – це сміття; роздільно зібрані відходи – це ресурси, тобто такий матеріал, з якого можна виробити нові корисні речі.
  В районі була прийнята Комплексна програма охорони навколишнього природного середовища Голованівському районі на 2017-2020 роки, рішення сесії Голованівської районної ради від 29 вересня 2017 року №222. Одним з найголовніших завдань якої є зменшення кількості захоронення промислових і твердих побутових відходів внаслідок запровадження системи роздільного збору відходів, посилення контролю за експлуатацією полігонів твердих побутових відходів. Також програмою заплановані заходи, щодо закупівлі контейнерів для роздільного збирання твердих побутових відходів.
  Важливим питанням впровадження системи роздільного збирання сміття є проведення роз’яснювальної роботи серед населення щодо негативного впливу твердих побутових відходів на довкілля, а також налагодження ринку збуту відсортованого сміття, що в свою чергу створить передумови додаткових надходжень до місцевих бюджетів.
  Для початку потрібно розширити мережу пунктів прийому вторинної сировини в районі, облаштувати майданчики для встановлення контейнерів з роздільного збирання побутових відходів далі встановити контейнери різного призначення.
  Отже, впровадження системи роздільного збирання сміття дозволить зменшити кількість відходів, які підлягають захороненню, сприятиме розв'язанню екологічних і соціальних проблем, сприятиме ресурсозбереженню і підвищенню рентабельності підприємств сфери поводження з ТПВ. Якщо всі ми не стоятимемо осторонь проблеми чистоти довкілля, то і станемо жити чистіше, а отже, краще.


  Відповідно до змін визначених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення механізму правового регулювання та посилення відповідальності у сфері поводження з відходами» з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров’я людини, відповідно до пункту «і» частини першої статті 32 Закону України «Про відходи» забороняється з 01 січня 2018 року захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів на полігонах та сміттєзвалищах, тобто необхідно здійснювати технологічні операції, пов’язані із зміною фізичних, хімічних чи біологічних властивостей відходів, з метою підготовки їх до екологічно безпечного зберігання, перевезення, утилізації чи видалення.
  Враховуючи вище викладене центральні та місцеві органи влади повинні вжити заходів щодо вдосконалення механізму сфери поводження з відходами, стимулювання розвитку нових технологій у цій сфері, створення умов для максимального повторного залучення відходів до господарського обороту як вторинних ресурсів та альтернативного джерела енергії, забезпечення розвитку галузі сміттєпереробки загалом, а також сприяють запобіганню погіршення екологічної ситуації в країні.


  Нещодавно був введений в дію (18 грудня 2017 року) Закон України «Про оцінку впливу на довкілля», у зв’язку з чим втратив чинність Закон України «Про екологічну експертизу». Основним нововведенням Закону є запровадження нового дозвільного документа – висновку з оцінки впливу на довкілля, який замінить висновок державної експертизи.
  Закон зазначає, що оцінка впливу на довкілля необхідна для «планової діяльності», якою є – будівництво, реконструкція, технічне переоснащення, розширення перепрофілювання, ліквідація (демонтаж) об’єктів, інше втручання в природне середовище.
  У свою чергу оцінка впливу на довкілля необхідна для планової діяльності та об’єктів, перелічених у частинах 2 та 3 статті 3 даного Закону, які умовно можна поділити на дві категорії. До першої, в тому числі, належать: деякі види нафтопереробних та газопереробних заводів, теплових електростанцій, установки для переробки відпрацьованого ядерного палива та високоактивних відходів, чорна та кольорова металургія, хімічне виробництво, будівництво автомобільних доріг, гідротехнічних споруд, окремі операції у сфері  поводження з відходами і т.д. Щодо цих об’єктів Висновки буде видавати Міністерство екології та природних ресірсів України.
  До другої категорії зокрема відносяться глибоке буріння,, деякі види сільського господарства, лісництва, водного господарства, виробництва та обробки металу, переробки мінеральної сировини і т.д. Якщо такі об’єкти не підпадають під випадки, перелічені в частинах 3та 4 статті 5 Закону, то висновки будуть видавати місцеві державні адміністрації.
  Висновок можна не отримувати, якщо планується провести , реконструкцію, технічне переоснащення, капітальний ремонт, розширення перепрофілювання об’єктів або інші втручання в природне середовище, які не справляють значного впливу на довкілля.
  Повна та докладна інформація, щодо даного Закону знаходиться на офіційному сайті Верховної Ради за адресою zakon.rada.gov.ua.


  Відповідно листа від 17 серпня 2017 року 605/01-42/13/3  департаменту агропромислового розвитку Кіровоградської обласної державної адміністрації   щодо проведення інформаційно-роз`яснювальної роботи відділ агропромислового розвитку Голованівської районної державної адміністрації інформує керівників сільськогосподарських підприємств в Голованівському районі про дію наступних програм:
  1.Фінансова підтримка заходів а агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів (Постанова № 300 від 29 квітня 2015року із змінами, внесеними згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2017 року № 502 «Про затвердження порядку використання коштів , передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів»);
  2.Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва  (Постанова № 130 від 1 березня 2017 року «Про затвердження порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва»).


  Аграрії району приступили до збирання ранніх зернових культур

   Липень місяць для аграріїв району є найвідповідальнішим, адже прийшов час для отримання результату, який було закладено восени минулого року та на весні цього року.  З 07 липня розпочалися в районі збирання ранніх зернових та зернобобових культур. За попередніми даними та згідно оперативної інформації отриманої від сільськогосподарських підприємств врожай ранніх зернових буде меншим ніж у попередньому році, оскільки природа та погодні фактори внесли свої корективи. Посушливий період що був у травні та червні цього року значно зменшив врожайність зернових та зернобобових культур.
  Згідно оперативних даних в районі станом на 12 липня 2017 року сільськогосподарськими підприємствами та фермерськими господарствами та громадянами що одноосібно обробляють земельні ділянки зібрано понад 20% площ ранніх зернових культур та намолочено 13730 тонн при середній врожайності 31,9 ц/га. Із вказаної площі озимої пшениці зібрано 1330 га, намолочено 3949 тонн, врожайність складає 29,7 ц/га, озимий ячмінь обмолочено на площі 1971 га, зібрано 6990 тонн, урожайність складає 35,5 ц/га, гороху підприємствами району зібрано  на площі 1004 га, намолочено 2791 тонну, урожайність 27,8 ц/га.
   Згідно оперативної інформації в районі на жнивах задіяно 69 зернозбиральних комбайнів та 87 тракторних засобів.


  В районі завершується підготовка зернозбиральної техніки, що буде задіяна на жнивах. Сільськогосподарськими підприємствами закуплено в достатній кількості   паливно-мастильних матеріалів:  дизпалива 870 т, бензину 280т, в зв’язку з чим збирання ранніх зернових культур буде проведено вчасно та якісно. У звичному ритмі завершено ремонт тракторного парку та технологічна наладка причіпного інвентарю.
  Під урожай 2017 року всіма категоріями господарств в тому числі сільськогосподарськими підприємствами району відповідно зведеного плану розвитку агропромислового комплексу району посіяно озимих на зернових культур на площі 16,657 тис. га  з них посіяно 13,515 тис. га озимої пшениці та  3,142 тис га озимого ячменю. Площа посівів ярих зернових та зернобобових культур становить 24,080 тис. га з них ярий ячмінь розміщено на площі 2,176 тис га, овес 4 га, кукурудзи на зерно посіяно 18,796 тис.га, гречки 50 га, зернобобових культур 3,019 тис.га в тому числі гороху 3,019 тис. га. Технічні культури розміщено на площі 23,548 тис. га, а саме олійні культури –соняшник 18,016 тис.га, 5,532 тис. га сої. На даний час посіви озимого ріпаку становлять 223га. Овочів та картоплі під урожай 2017 року  посіяно 2975 га в тому числі картопля 2200 га та овочі 775 га, де сільськогосподарськими підприємствами посіяно овочі на крапельному зрошенні 3га. Кормові культури розміщено на площі 1860 га.
  Загальний стан посіву ранніх зернових і зернобобових культур перед збиранням в доброму та задовільному стані, на що вплинули погодні умови, а саме мороз та недостатня кількість опадів протягом травня місяця дещо знизили потенціал рослин,що в кінцевому результаті може вплинути на кількісний та якісний склад сільськогосподарських культур.
  На весняно – літній період господарствами району закуплено та внесено мінеральні добрива  в кількості 2308 тонн д.р. в тому числі азотних 1264 т д.р., фосфорних 522 т д.р., та 522 т д.р. калійних добрив.                                          
  У поточному році передбачається отримати валовий збір зерна в обсязі 195,178 тис. тонн,  у т.ч. озимих культур 65,898 тис. тонн, гороху 8,590 тис.тонн, крім того планується отримати валовий збір соняшнику на рівні 39,499 тис.тонн та сої 10,858 тис.тонн.
  Проводиться заготівля кормів в запланованих обсягах з них заготовлено сіна 1,549 тис тонн, що складає 100 % до потреби.
  Станом на 01 червня 2017 року в сільгосппідприємствах району налічується 167 зернозбиральних комбайнів, з них справних 167, що становить 100% технічної готовності. Згідно з прогнозними розрахунками  середнє навантаження на один зернозбиральний комбайн складає 132 га (при нормативі 140 га). Наявної сільськогосподарської техніки цілком достатньо, для того щоб в найкоротший термін провести збір врожаю зернових культур та ріпаку.


  В районі триває проведення весняно-польових робіт

  Під урожай 2017 року всіма категоріями господарств, у тому числі сільськогосподарськими підприємствами району, відповідно зведеного плану розвитку агропромислового комплексу району планується посіяти 41,458 тис. га зернових культур (озимих на зерно посіяно 16,837 тис. га,  з них: 13,515 тис. га озимої пшениці, 3,322 тис. га озимого ячменю). Ярі зернові культури планується посіяти на площі 24,621 тис. га, з них: ярий ячмінь буде розміщено на площі близько 2,153 тис. га, овес – 4,0 га, кукурудзи на зерно буде посіяно 18,926 тис. га, гречки біля 50 га, зернобобових культур – 3,453 тис. га, у тому числі гороху 3,428 тис. га. Технічні культури будуть розміщені на площі 23,477 тис. га, а саме олійні культури – 17,722 тис. га соняшник, 5,532 тис. га сої. Овоче-баштанні культури під урожай 2017 року планується посіяти 795 га, у тому числі 775 га овочі та 2200 га картопля. Кормові культури буде розміщено на площі 1860 га.
  Вжито заходи щодо вчасної підготовки наявної техніки, забезпечення пально-мастильних матеріалів, мінеральних добрив, засобів захисту рослин від хвороб та шкідників, посівного матеріалу високих посівних кондицій та репродукцій.
  За повідомленням відділу агропромислового розвитку райдержадміністрації, станом на 29 березня всіма категоріями господарств посіяно 806 га ярого ячменю, 1676 гороху та 4,0га овесу.
  В районі підходить до завершення підживлення озимих зернових культур. Із загальної площі посіяних підживлено 16685 га, що складає 86 %. Господарствами всіх форм власності продовжують раннє весняне вирівнювання поверхню грунту (закриття вологи). Комплекс весняно –польових робіт поступово набирає обертів. 


  Всесвітній день водно-болотних угідь

  Відповідно до Рамсарської конвенції, членом якої є Україна, під водно-болотними угіддями розуміють «райони маршів, боліт, драговин, торфовищ чи водойм — природних або штучних, постійних або тимчасових, стоячих або проточних, прісних, солонуватих або солоних, включаючи морські акваторії, глибина яких під час відливу не перевищує 6 метрів».
  Рамсарська конвенція є першою глобальною угодою з охорони та збереження природних ресурсів. Її назва відображає початкову мету угоди − зберегти водно-болотяні угіддя, як середовище для водоплавних птахів. Поступово мету Конвенції було розширено і зараз вона охоплює всі аспекти збереження та збалансованого використання водно-болотяних екосистем, цінних для збереження біологічного різноманіття та забезпечення існування людини.
  Конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовища існування водоплавних птахів розпочала свій відлік 2 лютого 1971 року в зв’язку з чим ця дата визнана Всесвітнім днем водно болотних угідь.
  Секретаріат Рамсарської конвенції визначив лозунг для 2017 року: «Водно болотні угіддя для зменшення впливу стихійних лих». Основною ідеєю цього лозунгу є підкреслення важливості екосистем водно-болотних угідь які відіграють велику роль у зменшенні впливу таких екстремальних погодних явищ як повені та посухи. Водно-болотні угіддя діють як природі водосховища – акумулюючи і зберігаючи дощові та талі води вони запобігають повеням. Протягом посушливих періодів водно-болотні угіддя «віддають воду» і затримують початок посухи.
  У 2017 році Рамсарський Секретаріат закликає пам’ятати проте, що:
  - водно-болотні угіддя є природним засобом безпеки для допомоги нам у протидії екстремальним погодним явищам;
  - відповідне управління водно-болотними угіддями надає місцевим громадам можливості протидії стихійним лихам та швидкого відновлення;
  - необхідно вживати заходів для охорони та пропаганди сталого використання водно-болотних угідь.
  У 2017 році Міністерство екології та природних ресурсів планує спрямувати зусилля на виявлення основних чинників, що несуть загрозу стану екосистем водно-болотних угідь, розроблення заходів з протидії таким чинникам, оновлення інформації щодо стану водно-болотних угідь та подання відповідної інформації до Рамсарського секретаріату.
  Реалізація на практиці пріоритетів щодо збереження та сталого використання водно-болотних угідь можлива лише за умови об’єднання зусиль усіх державних та недержавних установ та організацій, всього населення країни.


  Про декларування відходів

  Відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року № 118 «Про затвердження Порядку подання декларації про відходи та її форми», декларація про відходи подається один раз на рік одночасно в паперовій та електронній формі до центру надання адміністративних послуг або через електронну систему здійснення дозвільних процедур у сфері поводження з відходами, порядок функціонування якої визначається Мінприроди, до 20 лютого року, що настає за звітним.
  Під декларування підпадають власники відходів, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, для яких показник загального утворення відходів становить від 50 до 1000 умовних одиниць.   Зокрема, таких суб'єктів господарювання позбавили обов'язку отримувати в Мінприроди дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, та надали їм право здійснювати цю діяльність за декларативно-явочним порядком.
   Для застосування декларативного принципу при утворенні відходів у виробничій діяльності необхідно визначити показник загального утворення відходів (Пзув) та показник загального обсягу оброблення чи утилізації відходів. Пзув розраховується за формулою:
  Пзув= 5000 х м1 + 500 х м2 + 50 х м3 + 1 х м4, 
  де м1, м2, м3, м4 - умовні одиниці, значення яких дорівнюють кількості утворених відходів за класами небезпеки (1, 2, 3, 4 класи відповідно). 
  Якщо показник Пзув не перевищує 1000 одиниць, а показник загального обсягу оброблення чи утилізації відходів не менше 50 тонн на рік, застосовується декларативний принцип, а тому суб’єкти господарювання щороку подають декларацію про відходи за формою згідно з додатком до постанови від 18 лютого 2016 р. № 118.
  Відповідно ст.82 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення», порушення правил ведення первинного обліку та здійснення контролю за операціями поводження з відходами або неподання чи подання звітності щодо утворення, використання, знешкодження та видалення відходів з порушенням встановлених строків, а так само порядку подання такої звітності тягне за собою накладення штрафу.


  Голованівська районна державна адміністрація повідомляє, що відповідно вимог ПКМУ №1221 від 17.12.2012 підприємства, установи та організації всіх форм власності, що виробляють або імпортують для вільного використання мастила (оливи) за кодами товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД 2710 19 81 00, 2710 19 83 00, 2710 19 87 00, 2710 19 91 00, 2710 19 93 00, 2710 19 99 00, 2710 20 90 00, 3403 19 10 00, 3403 19 90 10 і 3403 99 00 10, внаслідок використання яких утворюються відпрацьовані мастила (оливи), зобов’язані самостійно відповідно до законодавства забезпечити збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізацію та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив) або укласти договори про виконання робіт з організації збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив) тільки із суб’єктами господарювання - переробниками відповідних мастил (олив), що мають ліцензію на право провадження господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами, з урахуванням встановленої ціни на послуги з організації збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив).
  Виробники та імпортери мастил (олив):
  1. самостійно забезпечують відповідно до норм, передбачених пунктом 9 цього Порядку, збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізацію та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив), які утворюються внаслідок використання вироблених чи ввезених ними на територію України мастил (олив), за наявності власної матеріально-технічної бази та ліцензії на право провадження господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами або укладають договори про виконання робіт із переробниками відпрацьованих мастил (олив), що мають зазначену ліцензію;
  2. ведуть первинний облік ввезених та вироблених мастил (олив) та подають щокварталу до 10 числа наступного місяця до Держекоінспекції інформацію за звітний квартал про обсяги ввезених та вироблених мастил (олив) згідно з додатком 4.
  У разі самостійного забезпечення збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив), які утворюються внаслідок використання вироблених або ввезених на територію України мастил (олив), їх виробники та імпортери:
  1. забезпечують роздільне збирання відпрацьованих мастил (олив), якщо це передбачено технологією їх оброблення (перероблення) та утилізації;
  2. ведуть первинний поточний облік кількості відпрацьованих мастил (олив) та подають щокварталу до 10 числа наступного місяця до Держекоінспекції інформацію про стан поводження з відпрацьованими мастилами (оливами) за формою згідно з додатком 5;
  3. забезпечують проведення аналізу проб продуктів оброблення (перероблення) та утилізації відпрацьованих мастил (олив) у лабораторіях, акредитованих в установленому законодавством порядку;
  4. здійснюють відповідно до законодавства заходи щодо забезпечення збирання та утилізації тари, в якій містяться мастила (оливи), які виробляються або ввозяться на територію України для вільного використання зазначеними суб’єктами господарювання.


  Відділ агропромислового розвитку Голованівської райдержадміністрації повідомляє що на даний час в районі завершено збирання ранніх зернових та зернобобових культур. Так по всіх категоріях господарств намолочено 99 405т зерна на площі 25 106 га при середній врожайності 39,6 ц/га, що є вищою за середню врожайність по області яка становить 38,7 ц/га. По обсягах валового збору ранніх зернових та зернобобових культур Голованівський район посідає п’яте місце в області.
  Крім того сільськогосподарські підприємства району продемонстрували майже по всіх ранніх зернових та зернобобових культурах вищі показники по врожайності в порівнянні до минулорічних, тільки урожайність озимої пшениці залишилась майже на рівні 2015 року. Так гороху було обмолочено на площі в 2 608 га при середній урожайності 37,7 ц/га; ярого ячменю обмолочено на площі 473 га при середній урожайності 34,2 ц/га; озимого ячменю зібрано з площі 3195 га де середня урожайність становить 37,1 ц/га; озимої пшениці зібрано на площі 13297 при середній урожайності 43,2; озимого ріпаку зібрано на площі 100 га при урожайності 20,1ц/га.
  На даний час в районі триває підготовка площ під посів озимих культур.


  Голованівська районна державна адміністрація повідомляє що в Кіровоградській області затверджено План спільних заходів по збереженню полезахисних  смуг.
  Так проблема несанкціонованих рубок полезахисних насаджень стала для нашого регіону надзвичайно актуальною, адже масштаби, у яких останнім часом проводиться незаконна вирубка дерев у лісосмугах, набула загрозливого характеру. Якщо цей процес не зупинити, то вже найближчим часом Кіровоградщина може позбутися полезахисних насаджень, що може призвести до вітрової ерозії грунтів та зниження їх родючості.
  Полезахисні лісові смуги виконують важливі функції, зокрема, кліматорегулюючі, ґрунтозахисні та водоохоронні, і мають велике значення як для екологічної ситуації, так і агропромислового розвитку, що значно впливає на врожайність сільськогосподарських культур.
  Головною проблемою є те, що за полезахисними лісовими смугами не проводиться належний догляд і охорона незаконних рубок практично не здійснюється.
  Враховуючи вищезазначене, з метою попередження порушень природоохоронного і лісового законодавства та збереження лісових насаджень Голованівська районна державна адміністрація просить у разі виявлення випадків несанкціонованих порубок полезахисних насаджень повідомляти на гарячу лінію райдержадміністрації тел. (05252) 2-10-74.


  22 травня, світ відзначає Міжнародний день біорізноманіття. Генеральна Асамблея ООН на 55 сесії у 2000 році проголосила 22 травня Міжнародним днем біорізноманіття. День було проголошено з метою підвищення поінформованості людей планети стосовно питань збереження біорізноманіття на честь прийняття 22 травня 1992 року тексту Конвенції про біорізноманіття.
  Слід також зазначити, що період з 2011 по 2020 роки Генеральною асамблеєю ООН проголошено Декадою ООН з біорізноманіття. Головною ціллю декади є сприяння реалізації Стратегічного плану зі збереження і сталого використання біорізноманіття на 2011-2020 роки та Цільових задач Айті, прийнятих під час Десятої наради Конференції Сторін Конвенції про біорізноманіття (м. Нагоя, Японія, 2010).
  Тема цьогорічного Міжнародного дня біорізноманіття - «Біорізноманіття островів» - обрана на знак того, що 2014 рік визначений Організацією Об’єднаних Націй Міжнародним роком малих острівних країн, що розвиваються. Острови зі своїми прибережними морськими акваторіями являють собою унікальні екосистеми, складовими  яких здебільшого є ендемічні види рослин і тварин, які не зустрічаються більше ніде на Землі. Ці екосистеми є наслідком унікальної еволюційної історії і відносяться до категорії невідновних цінностей та мають ключове значення для умов життя, економіки, благополуччя і культурної ідентифікації 600 мільйонів жителів островів, які становлять десяту частину населення планети.
  Біорізноманіття – основа життя на Землі та добробуту людини. Незбалансоване ведення сільського господарства призводить до втрати цінних природних екосистем:  лісів, степів, які є середовищем існування багатьох видів тварин і рослин, та до виникнення глобальних проблем, таких як голод та захворювання. Біорізноманіття є фундаментом духовного і фізичного здоров’я будь-якої нації, і рівень її стосунків з ним є показником духовності цієї нації.
  Міжнародний день біорізноманіття,  це ще одна нагода звернути увагу широкої спільноти на актуальні проблеми збереження біорізноманіття, визначення його ролі у нашому повсякденному житті.
  Відзначення Міжнародного дня біорізноманіття по всьому світові сприятиме підвищенню поінформованості про роль біорізноманіття для благополуччя людини та вжиття необхідних дій для його збереження.


  Відділ агропромислового розвитку райдержадміністрації повідомляє що минулого року були прийняті Закони України, які посилювали відповідальність за порушення законодавства про охорону тваринного та рослинного світу.
  Зокрема, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони тваринного світу» (№ 322 – VIII від 9 квітня 2015 року) були внесені зміни до статті 39 Закону України «Про тваринний світ». Де частина п’ята викладена в наступній редакції:
  «у період масового розмноження диких тварин, з 1 квітня до 15 червня, забороняється проведення робіт та заходів, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою (пальба, проведення вибухових робіт, феєрверків, санітарних рубок лісу, використання моторних маломірних суден, проведення раллі та інших змагань на транспортних засобах)».
  В зв’язку з цим, звертаємо увагу на необхідність неухильного виконання вимог частини п’ятої статті 39 Закону України «Про тваринний світ» підприємствами, установами, організаціями і громадянами при здійсненні будь-якої діяльності, що впливає або може вплинути на стан тваринного світу.


  З метою недопущення випадків отруєння бджіл під час обробки сільськогосподарських культур відділ агропромислового розвитку просить дотримуватись у повній мірі вимог статей 30, 37-40 Закону України «Про бджільництво» (зі змінами) від 22 лютого 2000 року № 1492-ІІІ (далі - Закон).
  Так, згідно частини 2 статті 37 Закону фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов'язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату. 
     Окрім цього, згідно порядку проведення заходів щодо зменшення випадків отруєння бджіл підчас проведення обробки сільськогосподарських угідь пестицидами бджолярі повинні: отримати ветеринарно-санітарний паспорт на пасіку у ветеринарній лабораторії, для чого необхідно здати зразки бджіл на аналізи для виключення наявності захворювань бджіл;
  поставити пасіку на облік у сільській раді за місцем постійного розташування пасіки, а у випадку кочівлі – у сільській раді, на територію якої прибули на кочівлю (Наказ Міністерства аграрної політики України від 20 вересня 2000р. № 184/82 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 жовтня 2000 року за № 737/4958);
  отримати ветеринарне свідоцтво за формою №1 на перевезення бджолосімей на медозбір та запилення сільськогосподарських культур за межі району, області;
  при отриманні повідомлення від організації про проведення обробки сільськогосподарських культур пасічник повинен вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженням при застосуванні пестицидів.
   Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про бджільництво, відшкодовується в порядку та розмірах, встановлених законодавством України, що передбачено статтею 39 Закону України «Про бджільництво», а суперечки, що виникають у галузі бджільництва, вирішуються судом у встановленому законодавством порядку (стаття 40 цього ж Закону).

  Тому, в разі, якщо пасіка постраждала і сталося отруєння бджіл, потрібно запропонувати керівнику сільгосппідприємства або його представнику на місті відшкодувати завдані збитки добровільно. Якщо ж він не погодиться, то пасічнику негайно слід починати процедуру по збиранню доказів для майбутнього судового розгляду.
  Необхідно терміново звернутись до сільського, селищного чи міського голови із офіційною заявою про створення комісії для обстеження пасіки та поля, обробленого отрутохімікатами, відбирання зразків для проведення дослідження. До складу комісії мають увійти: ветеринарний лікар, районний зоотехнік, агроном із захисту рослин, пасічник, представник виконкому місцевої ради. При не можливості участі в обстеженні пасіки усіх названих вище спеціалістів комісія є легітимна при роботі в ній ветлікаря (ветфельдшера), пасічника і представника виконкому місцевої ради.
  Комісія має обстежити повністю всі бджолині сім’ї пасіки та зробити висновок про повну чи часткову (у відсотках, або у кількості рамок, чи в кілограмах) втрату бджіл та відібрати зразки підмору бджіл із складанням відповідного акту.
  Після обстеження пасіки обов’язково потрібно оглянути поле, яке оброблялося і відібрати зразки рослин, про що також складається відповідний акт комісії. Зразки підмору бджіл та зразки рослин (за поданням ветеринарного лікаря) потрібно надіслати до обласної ветеринарної лабораторії для проведення експертизи або в Державний науково-дослідний інститут з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи у м. Києві. (Адреса: інд. 03151, м. Київ, вул. Донецька, 30 Телефон:+38(044) 243-37-54 Факс: +38(044) 243-37-55 E-mail: dndildvse@vetlabresearch.gov.ua або в Центр з діагностики заразних хвороб тварин Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи: (інд. 03151 м. Київ, вул. Волинська, 12 Телефон:+38(044)243-37-54 Факс: +38 (044) 377-53-85 E-mail: priemka-pat@vetlabresearch.gov.ua
  Термін доставки проб не повинен перевищувати одну добу.
  Відповідно до ст. 30 Закону України ''Про бджільництво'' юридичні та фізичні особи, які провадять діяльність, що впливає або може вплинути на стан бджіл, зобов'язані забезпечити їх охорону.
  Забороняється проводити оранку та будь-яким іншим чином руйнувати медоносні угіддя, застосовувати засоби захисту рослин, стимулятори їх росту, мінеральні добрива, інші препарати та здійснювати будь-які роботи, що можуть призвести до фізичного знищення бджіл під час медозбору.
  Юридичні та фізичні особи, які застосовують засоби захисту рослин, зобов’язані дотримуватися діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєнь, а саме: ст. 30, 37-40 Закону України ''Про бджільництво'' від 22.02.2000 р.№ 1492-ІІІ (зі змінами), розділу 7 Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл, затвердженої Наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини від 30.01.2001 р. № 9.
  Враховуючи викладене, відділ агропромислового розвитку райдержадміністрації просить зазначену інформацію взяти до відома господарствам усіх організаційно-правових форм господарювання які здійснюють діяльність у галузі рослинництва та бджолярам.


  Відділ агропромислового розвитку Голованівської райдержадміністрації повідомляє, що останнім часом мають місце  непоодинокі випадки спалювання рослинності або її залишків, що призводить до значного забруднення атмосферного повітря та погіршення якості земельних ресурсів.
  Дим від спалювання трави їдкий, темний, густий, тому становить небезпеку для алергіків які його не переносять. При спалюванні трави вздовж автодоріг  у повітря потрапляють пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук які, в свою чергу, сприяють утворенню та розвитку ракових захворювань та порушують процеси ембріонального розвитку. Такий дим просто отруйний.
  Полум’я від випалювання сухої рослинності швидко розповсюджується на значні території, окрім того що вогонь загрожує життю та здоров`ю громадян, завдає значну матеріальну шкоду, він ще й руйнує родючий шар ґрунту – знижується родючість ґрунтів, порушується їх структура, зменшується протиерозійна стійкість, збіднює видовий склад рослинного і тваринного світу.
  Вогнем знищується не лише суха рослинність та її залишки, а й коріння майбутньої рослинності, так земля яка піддавалась вогню на кілька років зменшує підріст свіжої рослинності. Від полум’я знесилюється коріння дерев тобто слабшає їх здатність боротися із шкідниками та хворобами.
  Пал нищить насіння цінних рослин, особливо лікарських. Доведено,  щорічні пали в одному й тому ж місці призводять до зміни видового складу рослинності і покіс перетворюється на плантацію грубого бур’яну. 
  Адміністративне правопорушення за випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності, її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах закріплене у ст. 77-1 КАП і тягне за собою накладення штрафу:
  - на громадян - від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
  - на посадових осіб - від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
  У разі виявлення фактів здійснення такого правопорушення  просимо звертатись до ДСНС в Голованівському районі (тел. 102) та Голованівської райдержадміністрації (тел. 2-18-60).


  Заборона на лов риби в нерестовий період

  З метою  охорони природного відтворення водних біоресурсів під час нересту у рибогосподарських водних об'єктах підконтрольних  Кіровоградрибоохороні, керуючись ст.19, 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", постановою Кабінету Міністрів Украіни від 28 вересня 1996 року №1192 "Про затвердження Тимчасового порядку ведення рибного господарства і здійснення рибальства", п.п. 8.1.,8.2.,8.3 "Правил промислового рибальства у рибогосподарських водних об'єктах України", затверджених наказом Держкомрибгоспу від 18.03.1999р. №33 зареєстрованим в Мін'юсті 25 травня 1999р. за №326/3619 та п.п.3.14.,4.4.,4.14.3.,5.3 "Правил любительського і спортивного рибальства", затверджених наказом Державного комітету рибного господарства України № 19 від 15.02.99р., зареєстрованих Мін'юстом України 28.04.1999р. за № 269/3562, видано наказ управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Кіровоградські області від 10 березня 2016 року № 19 «Про встановлення весняно-літньої заборони на лов риби, інших водних біоресурсів у рибогосподарських водоймах Кіровоградської області у 2016 році».
  Згідно з даним наказом забороняється промислове, любительське і спортивне рибальство, за винятком риболовлі однією поплавковою вудкою з одним гачком або спінінгом з блешнею тільки з берега в межах населених пунктів, на період нересту риби і розмноження інших водних біоресурсів на рибогосподарських водних об'єктах Кіровоградської області, у строки з 1 квітня по 30 червня 2016 року(включно).


  23 лютого 2016 року в районному будинку культури відбулася кущова нарада за участю голови райдержадміністрації Голімбієвського О.Д. та  директора департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Коренюка С.Ю.  на тему: «Проведення комплексу весняно – польвих робіт у 2016 році».
  На нараді були присутні представники Вільшанського, Гайворонського, Голованівського, Новоархангельського, Ульянівського районів, керівництво  департаменту агропромислового розвитку,науковці ДУ «Держгрунтохорона», Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції, державної фітосанітарної інспекції області,  перший заступник голови райдержадміністрації Копієвський М.Д., начальник податкової інспекції Поліщук Т.А., начальник відділу статистики Кублик І.В., представники банківських установ та інші.
  Нараду відкрив директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Коренюк С.Ю. З вступним словом до аграріїв, що були присутні на вказаному заході виступив голова райдержадміністрації Голімбієвський О.Д., який проінформував про стан справ в агропромисловому комплексі   району та  охариктизував його економічні та виробничі показники.
  Під час наради  директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Коренюк С.Ю.  ознайомив присутніх з  підсумками роботи агропромислового розвитку області та основні виробничі завдання щодо ресурсного та технологічного забезпечення весняно-польових робіт в 2016 році.
  Наукові співробітники ознайомили про стан посівів озимих культур, агротехнологічний комплекс догляду за посівами озимих культур – фактор збереження і підвищення врожайності зерна, особливості проведення весняно-польових робіт в умовах 2016 року, систему насінництва як запоруку високих врожаїв, технологічні та сортові особливості підвищення продуктивності ранніх ярих колосових та зернобобових культур, раціональне використання добрив та регулювання врожайності зернових культур і родючості ґрунтів, техніку безпеки при роботі з засобами захисту рослин в період проведення весняно-польових робіт, роль нових сортів рослин і високоякісного насіння у формуванні стабільно високих врожаїв сільськогосподарських культур.
  Також на нараді обговорювалось не менш важливе питання, як    попередження виробничого травматизму в агропромисловому комплексі. Представники банківських установ  ознайомили аграїв з умовами кредування аграрних підприємств .
  Кущова нарада, яка відбулася в Голованівському районі несла інформаційний характер щодо стану справ в області у 2015 році. Аграгіям було розяснено стан посіву озимих культур та агротехнічні заходи, які необхідно провести протягом найближчого часу. Крім цього розглядалось питання посіву ярих  сільськогосподарських культур та агротехнічні заходи, які необхідно провести під час весняно- польових робіт у 2016 році .  
   На завершення наради   директора департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Коренюк С.Ю. та голова райдержадміністрації Голімбієвський О.Д., подякували  присутнім за участь у нараді та побажали  сприятливої погоди та  добрих врожаїв.   

  Станом на 07.08.2015 року завершилось збирання ранніх зернових та зернобобових культур. Згідно оперативної інформації отриманої від сільськогосподарських підприємств району  намолочено озимого ріпаку  275 тонн урожайність 16,9 ц/га.
  Всього ранніх зернових та зерно бобових зібрано 22183 га намолочено понад 83 тис. тонн при середній врожайності 37,9 ц/га в тому числі озимої пшениці 60,2 тис. тонн при середній урожайності 43,1 ц/га, озимого ячменю зібрано 14,3 тис. тонн, урожайність 31,4 ц/га, ярого ячменю намолочено  7,2 тис. тон, урожайність 28,0 ц/га. Крім цього підприємствами та населенням району вирощувались інші культури у незначній кількості.
  Цими днями в районній державній адміністрації відбулась нарада на якій аналізували показники діяльності сільськогосподарських підприємств та керівникам агроформувань доводилось завдання обласної влади стосовно підвищення заробітної плати працівникам до належного рівня.    


  Голованівська районна державна адміністрація ще раз звертається до жителів та гостей Голованівського району зробити все можливе, аби не допускати спалення стерні, залишків сухої рослинності, опалого листя на своїх присадибних ділянках та не спричиняти шкоду довкіллю
  Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
  По-перше, випалювання стерні, сухої рослинності та її залишків на полях, уздовж доріг, лісосмуг забруднює повітря на величезних просторах, що завдає шкоди здоров'ю та навколишньому природному середовищу.
  По-друге, випалювання стерні, сухої рослинності завжди призводить до знищення місць гніздування птахів, місць перебування та знаходження тварин, усього видового складу тваринного та рослинного світу. Багато тварин, птахів гинуть або змушені мігрувати в інші місця, порушуючи природний баланс.
  По-третє, випалювання стерні, сухої рослинності знищує мікрофлору грунтів, погіршує їх структуру та збіднює грунти. Замість того, щоб стерню і рослинні рештки використати для приготування компостів, органічних добрив, їх просто спалюють.
  По-четверте, випалювання стерні, сухої рослинності посилює процеси водної та вітрової ерозії земель, що призводить до деградації грунтів та інших негативних наслідків. Випалені поля не можуть захиститися від вітрової ерозії грунтів.
  По-п'яте, випалювання стерні, сухої рослинності може призвести до пожеж у лісосмугах, лісах, завдаючи великої шкоди природному середовищу.
  Доцільно проводити утилізацію трав'яних залишків. Одним із методів утилізації може бути компостування – розкладення рослинних залишків без доступу кисню з утворенням компосту – однорідної органічної маси, яку можна використовувати в якості добрив. Найбільш цінною характеристикою компосту, як добрива вважається вміст у ньому великої кількості хімічних елементів, необхідних рослині для життя.
  Якщо ви бачите, як несвідомі громадяни палять листя...
  Важко знайти людину, якій би подобалось дихати димом від тліючого листя чи палаючого степу. Багато хто хотів би, щоб ці порушення припинились, але як досягти цього не знають.
  Починаючи боротьбу із паліями у своєму населеному пункті, ви повинні знати, що закон у будь-якому випадку на вашій стороні. Викладені вище факти є непереборним доказом того, що спалювання рослинних решток несе численні загрози здоров'ю людини. Керуючись статтею 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров'я довкілля, кожен з нас має законне право боротися із паліями.
  Статті 16 і 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забороняють спалювання листя. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена статтею 77 адміністративного кодексу України. Є інші відповідні законодавчі та нормативні заборони.
  Про спалювання сухої трави і листя місцевими жителями необхідно повідомляти:
  цілодобову службу оперативного реагування ДСНС – тел. 101;
  оперативний штаб Голованівської райдержадміністрації для запобігання виникненню пожеж – тел. 3 02 63.


  За оперативними даними відділу агропромислового розвитку райдержадміністрації станом на 05.05.2015 року в районі проходить посів ярих зернових та технічних культур.
  Під урожай 2015 року всіма категоріями господарств в тому числі сільськогосподарськими підприємствами району заплановано посіяти 34,572 тис. га зернових культур, в тому числі озимих на зерно посіяно 16,13 тис. га  з них  12,76 тис. га озимої пшениці,  озимого ячменю 3,37 тис га. Ярі зернові культури посіяно на площі 12,68 тис. га з них ярий ячмінь розміщено на площі більш ніж на 1,72 тис га, проса 20 га, овес 5 га, кукурудзи на зерно посіяно 9,82тис. га, зернобобових культур 1,12. тис.га   в тому числі гороху 1,12 тис. га. Технічні культури станом на 05,05.2015 року посіяно на площі 7,55 тис. га, а саме олійні культури –соняшник 5,61 тис га, 1,94 тис. га сої. На даний час озимий ріпак розміщено на площі           0,3тис. га. 
  Овоче-баштанні культури та картоплю під урожай 2015 року станом на 05,05.2015 року розміщено на площі 2157 га в тому числі картопля 1770 га та овочі 387 га, де сільськогосподарськими підприємствами посіяно овочі на 6 га. Кормові культури посіяно на площі 2015 га.
  Загальний стан посіву озимих зернових культур в доброму стані оскільки на протягом березня-квітня 2015 року випало  81 мм. опадів.  
  На весняно – літній період господарствами району закуплено мінеральні добрива 2816 тонн д.р. в тому числі азотних 1696 т д.р., фосфорних 654 т д.р., калійних 466 т д.р. Загалом  посіви озимих зернових культур після підживлення, знаходяться в доброму стані.
  Своєчасно проводиться догляд за посівами сільськогосподарських культур. Проведено хімічні обробки посівів озимих зернових проти бур’янів на площі 11,6тис. га.
           Розвиток галузі тваринництва за  січень – травень 2015 року в приватному секторі характеризується збільшенням поголів’я птиці та виробництвом яєць в порівнянні до минулорічних показників. Крім того виробництво молока, м’яса а також поголів’я ВРХ, корів, свиней, овець та кіз знаходиться приблизно на рівні минулорічних показників. В господарствах району, які на сьогоднішній день ще тримають поголів’я сільськогосподарських тварин  відбулося суттєве збільшення поголів’я свиней, проте через ліквідацію тваринницької ферми що належала ФГ «Голобородька» є також суттєве зменшення поголів’я ВРХ та корів, що в свою чергу призвело до зменшення виробництва молока. Станом на 01 травня 2015 року поголів’я ВРХ по всіх категоріях господарств складає 3611          гол., поголів’я корів  – 1907 гол., овець та кіз – 3134 гол., свиней – 12805 гол, птиці – 262500 гол., виробництво молока становить 3465 т., м’яса 796,6 т.
  Згідно розрахунків за оренду земельних часток (паїв) сільськогосподарськими підприємствами нараховано у 2015 році 41595,79 тис. грн., що складає 4,3% від вартості землі, у 2014 році даний показник склав 38464,9 тис. грн, тобто менший на 3131 тис. грн, або 7,5%
  За даними господарств району, станом на 01 травня 2015 року товаровиробники розпочали виплати орендної плати за оренду земельних паїв в 2015р. з них фактично виплачено 1 млн.926 тис. грн.., що складає 4,6% від  загальної кількості. Виплата орендної плати продовжується. В залежності від результатів господарської діяльності агроформування району будуть і надалі підвищувати рівень соціального захисту населення, та збільшувати розмір орендної плати до 5%.
  Станом на 01 травня 2015 року агроформування заборгованості по виплаті заробітної плати не мають. За 3 місяці  2015 року заробітна плата складає 2349 грн, що в порівнянні до минулого року на 571 грн, або 24% вище рівня 2014 року. Виробництво ВВП станом на 01.05.2015 року  склало 20736 тис.грн., що складає  100,5% до попереднього року. 

  На належному рівні в районі вирішуються питання забезпечення господарств сільськогосподарською технікою. В 2015 році господарствами різних форм власності придбано 3 трактори Джон Дір, сівалка Джон Дір1810, оприскувач Кейс 3330, та іншої  ґрунтообробної техніки на суму  майже 26млн. грн.., що являється запорукою якісного обробітку ґрунту та отримання високих врожаїв сільськогосподарських культур на майбутні роки.

  В обласному центрі, в рамках проведення Національної агропромислової виставки "АгроЕкспо – 2014", працював "Покровський ярмарок", на якому представлена продукція  Голованівського  краю.
  В ярмарку взяли участь виробники: ТОВ «КЛК», ТО»³дродження», п/п Бербер О.П., п/п Коваленко О.М , ДП «Голованівське ЛГ»,  Голованівське ПТУ №38 та інші. Дані учасники представили власну продукцію:  м’який контейнер, вироби із поліпропілену, вироби із деревини, зелену горщикову продукцію, роботи студентів, борошно пшеничне, хлібобулочні та круп’яні вироби, овочі, фрукти та інше.


  За оперативними даними управлінням агропромислового розвитку райдержадміністрації станом на 22.07.2014 року в районі з посіяних 16822 га ранніх зернових культур вже зібрано 14346 га при середній врожайності 35,8ц/га . В тому числі: озимої пшениці – 7504 га, намолочено 28766 тонн, врожайність – 38,4 ц/га. Озимого ячменю зібрано з площі 4794 га , намолочено 17498 тонн, врожайність 36,5 ц/га. Ярого ячменю зібрано 1441га, намолочено 3606, при середні урожайності 25,1ц/га. Крім цього господарства району завершили збирання посівів озимого ріпаку, який зібрано з площі 517 га, та намолочено 1005 тонн, при врожайності 19,5 ц/га. Станом на цей час збір ранніх зернових підходить до завершення. В даний час зібрано 100% озимого ріпаку, та 85% ранніх зернових культур.
  За даними господарств району , станом на 22 липня 2014 року товаровиробники розпочали виплатили орендної плати за оренду земельних паїв в 2014р. з них фактично виплачено 3 млн.621 тис. грн.., що складає 9,4% від  загальної кількості. Виплата орендної плати продовжується.
  Під урожай 2014 року всіма категоріями господарств в тому числі сільськогосподарськими підприємствами району посіяно 36,572 тис. га зернових культур, в тому числі озимих на зерно посіяно 14,867 тис. га  з них посіяно 10,797 тис. га озимої пшениці,  озимого ячменю 4,07 тис га. Ярі зернові культури посіяно на площі 21,7 тис. га з них ярий ячмінь розміщено на площі більш ніж на 1,64 тис га, проса 20 га, овес 5 га, кукурудзи на зерно станом на 20.06.2014 року посіяно 19,8 тис. га, зернобобових культур 0,8 тис. га в тому числі гороху 0,8 тис. га. Технічні культури станом на 20.06.2014 року посіяно на площі 21,85 тис. га, а саме олійні культури –соняшник 12,85 тис га, 9,0 тис. га сої. На даний час озимий ріпак розміщено на площі           0,5 тис.  га.
  Овоче-баштанні культури та картоплю під урожай 2014 року станом на 20.06.2014 року розміщено на площі 2815 га в тому числі картопля 2000 га та овочі 815 га, де сільськогосподарськими підприємствами посіяно овочі 16 га. Кормові культури посіяно на площі 2015 га.
  Загальний стан посіву озимих зернових культур в доброму стані оскільки на протязі травня 2014 року випало  72 мм. опадів. 
  На весняно – літній період господарствами району закуплено мінеральні добрива 2816 тонн д.р. в тому числі азотних 1696 т д.р., фосфорних 654 т д.р., калійних 466 т д.р.
  Загальний стан посіву озимих зернових культур в доброму стані.
  Своєчасно проводиться догляд за посівами сільськогосподарських культур. Проведено хімічні обробки посівів озимих зернових проти бур’янів на площі 11600 га, проти шкідників 9800 га, проти хвороб 8400 га.. Проведено хімічний захист проти бур’янів на посівах соняшнику 1400 га, сої 3300 га.
  У поточному році відповідно програми соціально-економічного розвитку району в 2014 року планується отримати валовий збір зерна в обсязі 172,9 тис. тонн,  у т.ч. озимих культур – 53,0 тис. тонн, з них озимої     пшениці – 42,0 тис. тонн та ранніх зернових і зернобобових                               культур – 119,9 тис. тонн.
  Розвиток галузі тваринництва за  січень –травень 2014 року по всіх категоріях господарств характеризується збільшенням виробництва тваринницької продукції в порівнянні до минулорічних показників: вироблено м’яса – 960,2 т., або 100,6 % , молока – 4510,8 тонн,                                яєць-9500тис.шт.
  В суспільному секторі вироблено м’яса – 122,2 т., виробництво             молока – 57,85 т. . Поголів’я ВРХ по всіх категоріях господарств склало 3890          гол., поголів’я корів  – 1950 гол., овець – 3915 гол., свиней – 12900 гол, птиці – 250000 гол. В господарствах району, які на сьогоднішній день ще тримають поголів’я сільськогосподарських тварин  є в наявності: ВРХ 109 гол., корів – 57 гол., свиней – 285 гол.,овець – 1395 гол., коней 19 гол.  Незначне зменшення поголів’я свиней пов’язане з тим, що припинили свою виробничу діяльність свиноферми в АФ «Ятрань». На базі ТОВ АПК «Розкішна» до кінця  2014 році планується створити племінний репродуктор по вирощуванню овець Каракульської породи.
  Для стабілізації виробництва молока в 2014 році, планується збільшення поголів’я молочного стада молочнотоварної ферми в селі Іллічівка, фермерським господарством ФГ «Голобородька», проводиться робота по створенню молочнотоварної ферми на базі приватного підприємства                  ПП «Лінчевського».     
  Згідно розрахунків за оренду земельних часток (паїв) сільськогосподарськими  підприємствами нараховано у 2013 році 31232,7 тис. грн., що складає 4,0% від вартості землі,  та виплачено 31250,7 тис. грн.., що складає 100,1 % до минулого року. Орендна плата за оренду майнового комплексу виплачена орендодавцями в повному обсязі. В залежності від результатів господарської діяльності агроформування району будуть і надалі підвищувати рівень соціального захисту населення, та збільшувати розмір орендної плати до 5%.  
  Станом на 01 червня 2014 року агроформування заборгованості по виплаті заробітної плати не мають. За 5 місяців  2014 року заробітна плата складає 2009 грн, що в порівнянні до минулого року на 167 грн, або 9% вище рівня 2013 року. Виробництво ВВП складало 20630 тис.грн., що складає  100,5% до попереднього року.
  На належному рівні в районі вирішуються питання забезпечення господарств сільськогосподарською технікою. В 2014 році господарствами різних форм власності придбано 4 трактори та  1 одиниця ґрунтообробної техніки на суму понад 1337тис. грн.., що являється запорукою якісного обробітку ґрунту та отримання високих врожаїв сільськогосподарських культур на майбутні роки.         
  Актуальною проблемою в районі залишається розвиток тваринництва в суспільному секторі господарств.  Рішенням сесії Голованівської районної ради від 22.10.2010 року за № 370, спеціалістами управління АПР  рекомендовано господарникам різних форм власності запроваджувати замкнутий цикл виробництва сільськогосподарської продукції , який включав би розвиток рослинництва і тваринництва  як двох невід’ємних складових цілісного сільськогосподарського виробництва .
  На сьогоднішній день є недосконалою законодавча база. Необхідно відмінити ЗУ котрий передбачає необхідність проведення еколого - економічного обґрунтування сівозмін та документи дозвільного характеру.
  Покращити роботу земельних відділів в плані прискорення реєстрації договорів оренди, надання інших дозвільних документів та підпорядкування їх повноважень  до місцевих органів.
  Необхідно на державному рівні врегулювати ціни на сільськогосподарську продукцію та ПММ, техніку засоби захисту рослин і  іншу продукцію, оскільки на даний час паритет цін відсутній. Крім цього залишаються актуальними питання про переробні підприємства в районі (хлібозавод, молоко переробний).
  Нагальною проблемою є недостатня співпраця агроформувань району з сільськими радами в частині соціально – економічного розвитку інфраструктури, соціального забезпечення населення і інше.


  Маєте проблеми зору?
  Оберіть зручний
  розмір шрифта:


  A+ | A-


  Сайт Президента України

  Сайт Кабінету Міністрів

  Кіровоградська державна обласна адміністрація

  Урядова гаряча лінія

  Урядова гаряча лінія

  Гаряча лінія

  Урядова гаряча лінія

  Урядова гаряча лінія

  Урядова гаряча лінія

  Головне управління державної служби України

  Головне управління статистики