Виступ голови районної ради Б.Кучмія на Раді Регіонального розвитку Голованівського району

Маленькі кроки – це рух до великої мети

Дійсно, сьогодні дуже символічна дата – 100 років з дня проголошення Акту Злуки УНР та ЗУНР. І хоч цей союз проіснував досить недовго і згодом був денонсований через особисті амбіції тодішніх державних діячів та різне бачення ними майбутнього України, однак, ця подія стала видатним історичним фактом, що не тільки уособлює споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну, національну державу, але є і яскравим прикладом для прийдешніх поколінь, який показує силу єдності та наслідки розділеності та роздробленості.

На щастя сьогодні ми бачимо, що всі гілки центральної влади демонструють в своїй діяльності єдність в ключових стратегічних питаннях життя нашої країни. І попри складність ситуації, попри те, що в країні йде війна, попри всі виклики та загрози які мали місце з 2014 року, стратегія єдності в управлінні, забезпечує сьогодні сталий розвиток України в цілому та поступове реформування її окремих галузей.

Ми, як місцева влада, дуже чітко це бачимо та відчуваємо і тому в нашій діяльності також головними принципами роботи є командність та об’єднання зусиль для досягнення поставлених цілей і завдань. Не дивлячись на те, що в районі загалом 348 депутатів сільських, селищних та районної рад, 25 голів органів місцевого самоврядування, які представляють різні політичні сили, мають різні бачення та прийшли на посади з різними програмами, всім нам цілком успішно вдається об’єднувати зусилля для реалізації досить масштабних проектів і програм, навіть за мірками області. Підтвердженням нашої згуртованості є те, що всі важливі для нашого району рішення органів місцевого самоврядування приймаються майже одноголосно. Звичайно, наслідком такої злагодженої роботи є ті досягнення, які ми сьогодні маємо і про які сьогодні поговоримо.

Звісно, що не лише злагодженістю наших дій ми маємо гарні результати нашої роботи, треба віддати належне Парламенту, Уряду та Президенту України. Завдячуючи їхній роботі та ініціативам, сьогодні в державі впроваджуються надважливі реформи без яких нам багато чого не вдалося б реалізувати. Однією з найуспішніших в сфері місцевого самоврядування, яка сьогодні відкриває владі на місцях широкі можливості, є реформа децентралізації влади в т. ч. фінансова децентралізація. Основною її метою є передача фінансових ресурсів та відповідних повноважень органам місцевого самоврядування. Однак, як показує практика, наявність самої по собі реформи не дає гарантії розвитку території як і сам факт формального об’єднання в громаду будь-якого формату, «аби пошвидше». Можливостями децентралізації в т. ч. і фінансової ще треба вміло та ефективно скористатися. І сьогодні нажаль є багато невдалих прикладів та помилок у створенні громад, наслідком чого виявляється їхня неспроможність та необхідність переформатування у майбутньому.

В Голованівському районі, щодо реформи децентралізації влади, на моє глибоке переконання, свого часу прийняті дуже правильні та зважені рішення, а саме – щоб мати можливість вивчити досвід тих, хто вже об'єднався в громаду та в майбутньому уникнути можливих помилок, було підтримано наступні пропозиції:

• не поспішати об’єднуватися в громади різного формату та не починати знову займатися виборами, а натомість попрацювати на власній території на благо своїх людей;
  • одразу застосувати принцип фінансової децентралізації щодо сільських та селищних рад району за яким їхні власні надходження залишаються на відповідній території і можуть використовуватися ними на потреби їхніх закладів соціальної сфери.
  • зазначити в перспективному плані створення громад в Кіровоградській області, що Голованівський район об’єднується за принципом «Один район – одна громада»

Прийняття саме цих рішень, як показує час, виявилося цілком виправданим. Сьогодні ми спокійно працюємо, розвиваємо свою інфраструктуру, реформуємося, реалізуємо різного роду проекти, в т. ч., за широкої підтримки держави, маємо мотивацію ефективно та раціонально використовувати власні надходження та сприяти їх збільшенню, маємо стабільну фінансову основу та сталий розвиток нашої території.

Також, на мою думку, є цілком виправданим рішення утворення в районі однієї громади з центром у Голованівську. Формат такого об’єднання постійно підтримується на різного роду публічних заходах, в т. ч., і керівництвом області.

Звісно, оскільки процес об’єднання в громади здійснюється за принципом добровільності і ніхто не може бути примушений до об’єднання, є також й інші альтернативні думки та ініціативи – про створення в районі двох чи навіть трьох громад. Думаю зумовлено це, як і 100 років тому, все тими ж особистими амбіціями та різним баченням розвитку нашої території. На сьогоднішній день формат поділу району на кілька громад, з об’єктивних причин, підтримки серед людей не знайшов, напевно уроки історії сторічної давнини таки не минули даремно.

Я щиро сподіваюся, що Голованівський район залишиться сильною, об’єднаною, потужною громадою, завдяки чому, на його базі, за наслідками реформи субрегіонального рівня місцевого самоврядування буде створено один з трьох укрупнених районів Кіровоградської області і ми з вами поступово, крок за кроком будемо рухатися і досягнемо нашої головної стратегічної мети – гідно жити на нашій землі в комфортних та сучасних умовах, умовах правди та справедливості і будувати світле майбутнє для наших дітей.