Обласний патріотичний вишкіл «Шляхами перемоги» в с. Перегонівка

03 жовтня с. Перегонівка Голованівського району стало місцем зібрання патріотично налаштованих людей, які люблять свій рідний край та поважають його історію. Привід ювілейний – 100 років минуло з дня коли наші земляки – повстанці в союзі з армією Української Народної Республіки 26 вересня 1919 року здобули перемогу над російськими білогвардійцями. Сторічні великі бої відбувалися на території голованівщини, де епіцентром бойових дій стала Перегонівка. На честь цієї події проведено обласний патріотичний вишкіл «Шляхами Перемоги».

В урочистостях взяли участь представники Кіровоградської облдержадміністрації, Голованівської райдержадміністрації, молодь закладів професійно-технічної освіти Благовіщенського, Вільшанського, Гайворонського, Добровеличківського та Новоархангельського районів, учні Голованівського та Перегонівського ліцеїв та всі бажаючі долучитися до ще однієї сторінки історії рідного краю.

Урочиста церемонія відкриття вишколу розпочалася на подвір’ї Перегонівського ліцею, де з промовами виступили Ольга Бугаєнко, заступник голови райдержадміністрації; Катерина Баранова, директор Перегонівського ліцею; Віталій Останній, начальник управління комунікацій з громадськістю облдержадміністрації та Ірина Глобенко, начальник відділу молодіжної політики та виховної роботи Кіровоградської облдержадміністрації.

І дорослі і малі – всі вишикувалися біля Перегонівського ліцею, аби урочистою ходою відзначити цей пам’ятний день. На знак патріотизму та непоборності українського народу колона майоріла жовто-блакитними прапорами. Супроводжував святкову ходу духовий оркестр Голованівського районного будинку культури козацьким маршем, який надавав ще більшої урочистості й піднесеності всьому дійству. В перервах між грою оркестру із колони лунали патріотичні заклики «Слава Україні! – Героям Слава!», «Слава нації! – Смерть ворогам!» та «Україна – понад усе!». Учасники ходи прямували до Перегонівської сільської ради для урочистого відкриття пам’ятного хреста.

Задля увіковічення пам’яті історичної перемоги у бою повстанців у союзі з армією Української Народної Республіки проти російських білогвардійців, на 100-у річницю запеклих боїв в цій місцевості на подвір’ї сільської ради встановили пам’ятний хрест. Він стане символом тих подій героїчного минулого українського народу у боротьбі за незалежність та територіальну цілісність українських земель.

Про події 100 річної давнини битви під Перегонівкою учасникам заходу розповів кандидат історичних наук, голова обласної робочої групи з реалізації Всеукраїнського науково-просвітницького проекту «Місця пам’яті Української революції 1917-1921 роки» Юрій Митрофаненко: «1917 році Росія розв’язала війну проти України. Ця війна була за знищення незалежності України, її соборності, це були зазіхання на українську територію з боку Росії, на панування над її населенням. І українське населення вступило в боротьбу з окупантами. Ось тут, на цьому місці сталася безсумнівно історична подія: білогвардійські війська вторглися на територію нашого краю і назвали його «новоросиею», іншу частину України «малоросиею», не дозволяючи навіть згадувати назву Україна. Такі собі «добровольчі батальйони» стали на захист батьківщини, їх основною метою було не допустити щоб над Україною замайорів російський прапор. Натомість задачею білогвардійців було повністю підкорити Україну. Бо українців вони не вважали за людей: мотлох, нісенітниці, покидьки історії. На їх думку – ніякої України не повинно було існувати. І саме тут у Перегонівці і в навколишніх селах: Крутеньке, Краснопілля, Копенкувате українці довели, що вони вміють воювати. Українські повстанці, яких підтримала дієва армія Української Народної Республіки завдали серйозної поразки російським білогвардійцям.

У чому важливість цієї події? Дві українських армії УНР і армія українських повстанців «махновців», які були українцями етнічно, але, нажаль, не завжди підтримували українську державу, в умовах коли постало питання чи зможуть вони стати разом проти білогвардійців, не думаючи, об’єдналися. І це було об’єднання заради перемоги. З кулемета «Максим» в 1919 році українські повстанці розгромили полки російських білогвардійців. Кулемет є своєрідним символом того, що українці вміють захищати свою землю зі зброєю в руках і вміють давати гідну відсіч всім окупантам, які приходять на цю землю.

Перегонівка стала символом української перемоги, символом союзу української армії, які вміють знаходити сили в собі домовлятися і діяти за принципом Тараса Шавченка «Об’єднаймося ж, брати мої, молю вас, благаю». Перегонівка стала символом і наказом нащадкам: «Перед ворогом забувайте те, що вас відрізняє один від одного, пам’ятайте тільки те, що вас об’єднує». Що тоді об’єднувало українців: бажання захистити свою землю від окупантів, від російських білогвардійців. Це саме єднало українську націю і в 2014 році коли волонтери, добровольчі батальйони, регулярна армія, коли діти своїми малюнками підносили бойовий дух наших військових – коли всі стояли за славну і могутню Україну. Тож зберігаймо цю єдність і пам’ятаймо наші перемоги, пам’ятаймо перемоги українського війська над російською армією. Пам’ятаймо наш звитяжний дух».

Вчитель історії Перегонівського ліцею Василь Довгополов також нагадав землякам кілька фактів про ту страшну війну та території рідної Перегонівки: «Сьогодні надзвичайно визначний день для нашого села. Ми долучаємося до особливої сторінки історії, яка тривалий час була незаконно забута. Прості селяни, які ще вчора працювали біля землі, не всі з них навіть зброю тримали в руках до цього, але проявили себе справжніми героями у боротьбі проти окупантів. Їм вдалося за оду фактично ніч з 26 на 27 вересня 1919 року розгромити могучу білогвардійську армію та відігнати їх далеко за межі Катеринославщини. Таку подію ми не маємо права забувати, адже це слава наших предків, приклад нинішнім нащадкам».

Сільський голова Володимир Козак привітав громаду села з такою визначною подією та висловив впевненість у тому, що підростаюче покоління буде щиро відданим Україні, мові та вірі.

Після виступів учасник ООС Олександр Ярошенко зав’язав вишитий рушник на пам’ятний хрест, а Благочинний Православної Церкви України Голованівського району отець Михайло освятив його та провів панахиду за загиблими.

Учасники заходу вшанували пам'ять воїнів, які загинули за Незалежність та територіальну цілісність українських земель Хвилиною мовчання та поклали квіти до пам’ятного хреста. Урочистості закінчилися виступами дітей та молоді, які зворушливо виконали патріотичні пісні.

Далі всі учасники вишколу «Шляхами Перемоги» шкільними автобусами відправилися на територію Перегонівського ліцею. Там вони ознайомилися з виставкою озброєння 3-го окремого полку спецпризначення, змагалися у різних видах вправ, смакували козацькою кашею і на завершення насолоджувалися виступом патріотичного українського рок-гурту «Проти течії».

Пошук

Збільшити шрифт
A- A A+