34 роки аварії на Чорнобильській АЕС

34 роки тому світ схвилювала наймасштабніша техногенна катастрофа, що сталася 26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції. Цю трагедію неможливо стерти з пам’яті. Адже її наслідки ми досі відчуваємо у власному житті.
Чорнобильська трагедія – одне з найстрашніших лих не тільки для України, а й для усього людства. І волею долі епіцентром ядерної аварії стала саме наша багатостраждальна українська земля.
Після вибуху і пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не тільки території України, Білорусі та Росії, а й території багатьох європейських країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим – сьомим рівнем небезпеки.
У перші дні після аварії було евакуйовано населення 10-кілометрової зони, в подальшому зону евакуації розширили до 30 кілометрів.
Для запобігання поширенню радіації наприкінці 1986 року зруйнований реактор накрили спеціальним «саркофагом». За оцінками фахівців, під ним залишилося близько 95% палива, яке було в реакторі на момент аварії, а також значна кількість радіоактивних речовин, які складаються із залишків зруйнованого реактора. З міркувань безпеки 15 грудня 2000 року роботу Чорнобильської АЕС було припинено.
У ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС взяли участь сотні тисяч людей, серед яких були і мешканці нашого району.
На території Голованівського району проживає 228 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них 11 осіб 1 категорії (мають інвалідність, пов’язану з аварією на ЧАЕС), 83 особи 2 категорії, 107 осіб 3 категорії, 3 особи 4 категорії, 11 вдів, 13 дітей, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.
Основним законодавчим актом, який регулює порядок надання пільг та компенсацій постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи є Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Перелік, підстави та обсяги надання пільг залежать від категорії, до якої належать постраждалий внаслідок Чорнобильської катастрофи (насамперед, це категорії 1, 2, 3).
Протягом 2019 року для реалізації програми «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» управлінням соціального захисту населення Голованівської райдержадміністрації профінансовано та фактично виплачено з державного бюджету пільг та компенсацій на загальну суму 421671 грн.. З обласного бюджету у 2019 році за програмою «Пільги на медичне обслуговування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» профінансовано та фактично виплачено на загальну суму 62574 грн.
Відповідно до «Програми соціального захисту малозабезпечених верств населення, громадян, які опинилися в складних життєвих обставинах, осі з інвалідністю, ветеранів війни, праці та громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Голованівського району на 2016-2020 роки», затвердженої рішенням Голованівської районної ради від 25.12.2015 року №27, на 2020 рік, до відзначення 34 роковин Чорнобильської катастрофи передбачено виплату матеріальної допомоги, важко хворим, потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи та подарункові набори дітям, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, кошти на санаторно-курортне оздоровлення 3 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Кожного року ми повертаємося пам'яттю і серцем до незабутніх трагічних подій, щоб ще раз осягнути, кому зобов'язані мирним небом над головою, можливістю жити і ростити дітей та онуків. Віддаємо данину шани і вдячності тим, хто пожертвував найдорожчим, хто пішов у вічність заради життя і майбутнього свого народу та всього людства.