100 – річчя подій Української революції 1917-1921 років

Архівний відділ Голованівської райдержадміністрації повідомляє про те, що з 22 по 26 січня 2018 року з нагоди відзначення 100 – річчя подій Української революції 1917-1921 років в фойє районного Будинку культури архівний відділ презентує інформаційний стенд та історичний огляд тих подій для учнів навчальних закладів району.
Історія свідчить, що в 1917 році з падінням російського царату українські землі охопила національно-демократична революція, відкрився шлях до відродження Української держави.
17 березня 1917 року представниками інтелігенції створена Центральна Рада, головою якої був обраний відомий громадський діяч М.Грушевський.
20 листопада 1917 року виданий ІІІ Універсал Центральної Ради, яким проголошено Українську Народну Республіку.
22 січня 1918 року виданий ІУ Універсал Центральної ради, яким проголошено незалежність України.
30 січня 1018 року стався бій під станцією Крути, що став однією з найтрагічніших сторінок української визвольної боротьби і символом жертовності та ідеалізму чотирьохсот юних захисників української державності.
Проте захоплені соціалістичними та автономістськими ідеями українські керманичі припустилися грубих прорахунків у сфері державного та військового будівництва. Необхідність протистояти зовнішній агресії у поєднанні з низьким рівнем національної свідомості виявилися непосильним випробуванням для уряду Української Народної Республіки.
29 квітня 1918 року у Києві за активного сприяння Німеччини стався державний переворот, внаслідок якого генерала Павла Скоропадського було проголошено Гетьманом України. Підтриманий айстро-німецьким командуванням, Гетьманат став запорукою тимчасової суспільної стабілізації та досить успішної розбудови державності.
Унаслідок політики Гетьмана та його прихильників суттєво загострилися соціальні та національні суперечності, які у поєднанні з революційними подіями в Європі у другій половині 1918 року вилилися у масові страйки, селянські повстання та повалення гетьманської влади.
13 листопада 1918 року створено Директорію для керівництва повстанням проти гетьманського режиму П.Скоропадського. До складу директорії увійшли В Винниченко, С.Петлюра, Ф.Швець, А.Макаренко, О.Андрієвський. Організатри повстання прагнули відновлення Української Народної Республіки.
14 грудня 1918 року Гетьман П.Скоропадський зрікся влади, республіканські війська увійшли до Коєва. Владу в Україні перебрала на себе Директорія.
22 січня 1919 року проголошено Акт злуки УНР І ЗУНР. Універсалом Директорії Наддніпрянщину та західноукраїнські землі було об’єднано в одну державу. ЗУНР перейменована на Західну область УНР із власним урядом.