Легалізація трудових відносин

В смт. Голованівську начальником Управління Держпраці у Кіровоградській області Сергієм Подорожним 20 вересня 2018 року була проведена зустріч з головою Голованівської районної державної адміністрації Голімбієвським Олегом Дмитровичем та Голованівським селищним головою Цобенком Сергієм Олександровичем. В зустрічі брали участь головний державний інспектор Олена Коломійчук, начальник управління соцзахисту Голованівської РДА А. Дудник, начальник відділу економічного розвитку, торгівлі, промисловості та інфраструктури І. Артвіх, начальник управління АПК Голованівської РДА О. Клименко, начальник Голованівського відділу обслуговування громадян Головного управління ПФУ В Кіровоградській області Л. Цилюрик, в.о. заступника начальника – начальника Голованівського управління ГУ ДФС в Кіровоградській області Т. Поліщук, начальник Голованівського відділу поліції О. Клименко, представники районної преси та роботодавці району.

Головною темою для обговорення стало питання незадекларованої праці в Україні.

На зустрічі Сергієм Подорожним було роз’яснено, що Кабінет Міністрів України ініціював ухвалення і подальше втілення низки рішень, направлених на захист прав найманих працівників з огляду на дотримання умов праці та подальшого соціального захисту при досягненні пенсійного віку. Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час спеціальної наради за участі керівництва Міністерства соціальної політики, Міністерства фінансів, Державної служби з питань праці, Державної фіскальної служби, Державної архітектурно-будівельної інспекції, Асоціації міст та інших відомств.

Тема легалізації трудових відносин – найактуальніша на даний час. Роботодавці повинні поважати працівників та забезпечувати їх не тільки заробітною платою, а й соціальним захистом сьогодні і в майбутньому.

Розв’язання цієї проблеми потребує тісної співпраці органів державної влади та соціальних партнерів. Саме на цьому наголосив Сергій Подорожний, З огляду на те, що наша діяльність тісно повʼязана з реформуванням інших напрямів соціальної політики, зокрема пенсійною реформою, ми маємо діяти злагоджено і оперативно спільно з Державною фіскальною службою, Пенсійним фондом, органами місцевого самоврядування.

Одним із заходів вжиття впливу до суб’єктів підприємницької діяльності, керівників, які не оформляють трудові відносини з найманими працівниками, не виплачують заробітну плату на відповідному рівні, є діяльність районної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення.

Громадяни, які працюють без укладання трудового договору, позбавляють себе права на соціальний захист, допомоги у разі отримання травми на виробництві, трудового стажу, пенсії, втрачають оплачувану відпустку.

За результатами інспекційних відвідувань, проведених фахівцями Управління Держпраці у Кіровоградській області, в поточному році встановлено факти використання роботодавцями найманої праці без оформлення у 48 роботодавців області відносно 142 працівників.

Мають місце непоодинокі випадки як порушення прав працівників, так і неможливості перевірити дотримання законодавства, коли інспекторів просто не допускають на підприємства (5 випадків)

Також було нагадано, що найбільша штрафна санкція передбачена за використання праці неоформлених працівників – 30 мінімальних заробітних плат за кожного такого працівника.

Головний державний інспектор О. Коломійчук поінформувала присутніх про здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю в Голованівському районі. З січня по вересень 2018 року проведено 38 інспекційних відвідувань з питань додержання законодавства про працю, експертизи умов праці та питань що відносяться до діяльності Управління Держпраці у Кіровоградській області. За результатами інспекційних відвідувань виявлено 14 неоформлених працівників, подано службові записки щодо прийняти рішення про накладання штрафів передбачених ст.265 КЗпПУ на суму 1563660,00 грн.

Здійснюється співпраця з районною робочою групою по легалізації заробітної плати і тіньової зайнятості. Протягом січня-серпня 2018 року робочою групою відвідано 152 суб‘єктів підприємницької діяльності, виявлено 50 випадків незадекларованої праці, з них 50 легалізовано. В вересні 2018 року здійснено рейд, під час якого відвідано 19 СПД, порушень законодавства про працю не виявлено.

Пріоритетним напрямом залишається інформаційно-роз’яснювальна робота Держпраці. Позитивний вплив таких заходів очевидний. Люди отримують необхідні знання щодо своїх трудових прав, соціальних гарантій, роботодавці усвідомлюють переваги функціонування в законодавчому полі і роблять вибір на користь легальної праці. А у підсумку виграє вся країна, бо це шлях економічного розвитку і соціальної стабільності.

Вагомих результатів вдалося досягти. Так з початку 2018 року здійснено 115 відвідувань роботодавців, яким роз‘яснені питання додержання законодавства про працю та інші нормативно-правові акти.

За результатами зазначених відвідувань, роботодавцями самостійно легалізовано 225 працівників.

До обговорення соціально важливих питань долучилися Цилюрик Людмила Володимирівна – начальник Голованівського відділу обслуговування громадян Головного управління ПФУ В Кіровоградській області Л. Цилюрик, Дудник Антоніна Анатоліївна – начальник управління соцзахисту Голованівської РДА, Поліщук Тетяна андріївна – в.о. заступника начальника – начальника Голованівського управління ГУ ДФС в Кіровоградській області.

На завершення засідання Сергій Михайлович Подорожний зазначив: «Сьогодні увесь наш ресурс має бути задіяний у боротьбі з «тіньовою» зайнятістю. Тому ми повинні демонструвати свою компетентість, професіоналізм і неупередженість. Інколи влучна порада діє краще, ніж штраф. Превентивні заходи дають куди більший ефект, ніж залякування та санкції».