Стартувала щорічна операція «Первоцвіт – 2019»

Рекордно теплі за середньодобовою температурою дні лютого спровокували вегетацію перших весняних квітів. Одночасно із їх появою стартувала природоохоронна акція «Первоцвіт – 2019», яка передбачає боротьбу з торгівлею рідкісними видами ранньоквітучих рослин.

Висока декоративність та ранній термін цвітіння таких видів рослин як підсніжник звичайний, анемона звичайна, конвалія звичайна та інші призводить до того, що збут цих рослин виходить далеко за межі ареалу їх зростання. Масове збирання ранньоквітучих видів рослин призводить до знищення популяцій їх окремих видів.

Так відповідно до законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про рослинний світ» та «Про Червону книгу України», на виконання листа Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області від 13 лютого 2019 року № 09-3/308 та з метою посилення державного контролю в галузі збереження ранньоквітучих об’єктів рослинного світу, що занесені до Червоної книги України та інших природоохоронних списків було створене розпорядження голови Голованівської РДА від 20 лютого 2019 року    № 60-р «Про вжиття заходів щодо охорони об’єктів рослинного світу». Згідно даного розпоряджання, була створена районна рейдова група для проведення операції з охорони об’єктів рослинного світу.

Разом з органами внутрішніх справ, працівників лісового господарства та органами місцевого самоврядування проводитимуться заходи відповідно до природоохоронного законодавства, нараховуватимуться штрафи за незаконне використання первоцвітів та збитки, які виставлятимуться в судовому порядку. Виявленні первоцвіти, занесені до Червоної книги, а також ті, що зникають, вилучатимуться у правопорушників. Порушниками закону є збирачі, продавці та покупці червонокнижних видів рослин.

За незаконне придбання та збут об’єктів рослинного світу, занесених до Червоної Книги України передбачено накладання штрафу від 510 до 1700 грн з конфіскацією об’єктів рослинного світу згідно ч. 1 ст.88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення – порушення правил порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу. Окрім того, за один екземпляр незаконно добутої рослини передбачена відповідна компенсація за її знищення: підсніжники – від 49 до 62 грн; черемша (цибуля ведмежа) – 62 грн; шафрани (крокуси), сон трава – від 37 до 62 грн у залежності від виду.

В черговий раз закликаємо жителів району зберегти ранньоквітучі весняні квіти. Кожен з нас повинен усвідомити, що перші весняні квіти відіграють важливу роль в житті природного угрупування, є їх невід’ємною частиною і потребують нашого захисту.