Про декларування громадянами доходів – під час «гарячої лінії» у Голованівському управлінні ГУ ДФС у Кіровоградській області

В Голованівському управління Головного управління ДФС у Кіровоградській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Декларування доходів громадян, отриманих у 2018 році».

На запитання платників відповідала головний державний ревізор-інспектор відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Голованівського управління ГУ ДФС у Кіровоградській області Тетяна Гончаренко.    

До Вашої уваги деякі питання, що цікавили платників:

Який порядок подання декларації про майновий стан і доходи?

Податкову декларацію про майновий стан і доходи платники можуть подати за місцем своєї податкової адреси в один із таких способів:

-  особисто або уповноваженою на це особою;

- надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

- засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог щодо електронного документообігу.

Якщо податкова декларація надсилається поштою, таке відправлення необхідно здійснити не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації,  а при поданні декларації в електронній формі – не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.

Декларація подається за формою, затвердженою наказом МФУ від 02.10.15 №859 (у редакції від 06.06.2017 №556).

Для подання податкової декларації визначені такі граничні строки:

- для громадян, які зобов’язані подати податкову декларацію – 02 травня 2019 року;

- для громадян, які мають право на податкову знижку – до 31 грудня 2019 року включно.

Як подати декларацію про майновий стан і доходи дистанційно?

Під час кампанії декларування податкові декларації про майновий стан і доходи подають громадяни, які зобов’язані декларувати свої доходи, а також особи, які мають право добровільно подати декларацію для застосування права на податкову знижку.

При цьому, подати декларацію можна дистанційно, не відвідуючи податкову інспекцію, через «Електронний кабінет платника».

Для цього необхідно отримати у будь-якому Акредитованому центрі електронний цифровий підпис та авторизуватись в Електронному кабінеті.

 Чи має право фізична особа - підприємець на податкову знижку при отриманні доходів від підприємницької діяльності?

Згідно з п.166.3 ст.166 розділу IV Податкового Кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 цього Кодексу, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати. Перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки визначено у п. 166.3 ст.166 ПКУ.

При цьому, відповідно до п.п.166.4.2 п.166.4 ст.166 ПКУ загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 ПКУ.

Згідно з п.п.14.1.48 п.14.1 ст.14 ПКУ заробітна плата для цілей розділу ІV ПКУ – основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом.

Отже, фізична особа – підприємець не має права на податкову знижку щодо доходів, одержаних від підприємницької діяльності.

Чи необхідно подавати декларацію про доходи фізичній особі, яка у 2018 році отримала дохід від продажу нерухомого майна, що перебувало у власності понад 3 роки?

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розд. IV Податкового кодексу України (далі – ПКУ), згідно з п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 якого до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172 ПКУ.

Своєчасною сплатою податку на доходи фізичних осіб є сплата його до нотаріального посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна.

У разі якщо за операцією купівлі-продажу одного з об’єктів нерухомого майна, зазначених у п. 172.1 ст. 172 Податкового кодексу виконуються умови встановлені п. 172.1 ст. 172 ПКУ, дохід отриманий фізичною особою від такого продажу не оподатковується, тобто у фізичної особи не виникає обов’язку щодо сплати податку. Подавати річну декларацію про майновий стан і доходи у такому випадку не потрібно.

Голованівське управління ГУ ДФС у Кіровоградській області

Збільшити шрифт
A- A A+