Про захист бджіл в період проведення весняно-польових робіт

Під час проведення весняно-польових робіт на фермерських полях, досить часто використовуються отрутохімікати, які можуть привести до масового отруєння бджіл. На території району сільськогосподарськими підприємствами посіяно 874 га озимого ріпаку, який є медоносом, що приваблює бджіл та є культурою яку підприємства обробляють інсектицидами. Саме інсектициди мають пагубну дію на бджіл.

З метою недопущення випадків отруєння бджіл, під час обробки сільськогосподарських культур, Відділом агропромислового розвитку райдержадміністрації проводилась інфораційно-роз’яснювальна робота серед аграріїв та пасічників щодо дотримання у повній мірі вимог статей 30, 37-40 Закону України «Про бджільництво». А саме: згідно частини 2 статті 37 Закону фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

Окрім цього, згідно порядку проведення заходів щодо зменшення випадків отруєння бджіл під час проведення обробки сільськогосподарських угідь пестицидами, бджолярі повинні:

• отримати ветеринарно-санітарний паспорт на пасіку у ветеринарній лабораторії, для чого необхідно здати зразки бджіл на аналізи для виключення наявності захворювань бджіл;
  • поставити пасіку на облік у сільській раді за місцем постійного розташування пасіки, а у випадку кочівлі – у сільській раді, на територію якої прибули на кочівлю (Наказ Мі-ністерства аграрної політики України від 20 вересня 2000 року № 184/82, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 жовтня 2000 року за № 737/4958);
  • отримати ветеринарне свідоцтво за формою №1 на перевезення бджолосімей на медозбір та запилення сільськогосподарських культур за межі району, області;
  • при отриманні повідомлення від організації про проведення обробки сільськогосподарських культур пасічник повинен вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженням при застосуванні пестицидів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про бджільництво, відшкодовується в порядку та розмірах, встановлених законодавством України, що передбачено статтею 39 Закону України «Про бджільництво», а суперечки, що виникають у галузі бджільництва, вирішуються судом у встановленому законодавством порядку (стаття 40 цього ж Закону).

На даний час звернень від пасічників району, щодо постраждалих бджолосімей, до органів виконавчої влади не надходило, що свідчить про правильно проведену інформаційну роботу.