Метелики – диво природи, а можливо і загроза для майбутнього врожаю сільськогосподарських культур

В останні дні травня та перші дні червня, і наші жителі району спостерігали надзвичайно цікаве природне явище − хмари красивих помаранчевих метеликів, що раптом одночасно з’явилися у величезних кількостях. Сонцевик-будяковий − так зветься метелик, який у масі з'явився і на нашій території району. В Україні цих метеликів ще інколи називають чортополохівка – від рослини, яка служить їм основним “продуктом” харчування. “Дорослі метелики на зиму мігрують у теплі краї, і рано навесні ті, кому вдалося подолати цей важкий шлях живими (але найчастіше – їхні діти), повертаються до нас, відкладають яйця на будяки, гусінь росте і заляльковується, і ось уже протягом місяця, після найпершого літнього дощу, лялечки лускаються, а з них вилітають оці руді метелики-сонцевики.

Масштаб явища зумовлений масовим і дружним вилітом комах з лялечок. Цього року весна довго була прохолодною, а потім різко потепліло. Тож і метелики, що дожили до весни у хованках, відклали яйця практично одночасно, у перший же сприятливий день. Відтак, усі гусениці (а їх було ще більше, ніж торік), швидко розвинулися за травень, залялькувалися і вилупилися також майже у той самий час.

Найбільше сприяли розмноженню сонцевика будякового (Vanessa cardui) кліматичні умови попередніх років виду метелика, також достатньою була й кормова база, але в цьогорічному випадку насторожує аж надто масове розмноження. Це може означати, поміж усього іншого, і те, що їхні природні вороги − зокрема, маленькі паразитичні оси-їздці, збудники деяких хвороб, які обмежують чисельність виду, мали незначний вплив на гусінь сонцевиків, на якийсь час втратили контроль за популяцією. Природні вороги шкідників величезною мірою залежать від біологічного різноманіття: що різноманітніші види рослин та комах, то стабільнішою є екосистема.

Сонцевик будяковий − загалом корисна комаха. Оскільки живиться цей вид переважно осотом рожевим польовим та будяками. Там, де є кормова база (зокрема, на значній території України) він, імовірно, – найчисельніший з наших денних метеликів. Однак за умов нестачі природної кормової бази комаха може і наробити шкоди культурним посівам. Зокрема, соняшнику та сої.

Спостерігаючи нашестя метеликів цього року, професор Валерій Корнєєв, завідувач відділу ентомології Інституту зоології НАН України не приховує стурбованості: «Розміри цьогорічного спалаху чисельності сонцевика рудого, схоже, гігантські, і пов’язані з монокультурою соняшника у степовій зоні та наступною міграцією на північ. Зупинити будякового сонцевика цьогоріч уже нереально». Науковець переконаний, що до масової появи метелика призвела руйнівна політика агрохолдингів, з багаторічними, беззмінними, виснажливими монокультурами соняшника, відсутністю сівозмін і головне – нищенням природних резерватів комах-паразитів, що стримували розвиток сонцевиків. «Можна тільки здогадуватись, що винищивши гербіцидами будяки, люди створили власноруч умови для селекції популяцій, які добре живляться молодими соняшниками, а в умовах масового розмноження їдять усе зелене»

Через непрогнозовані природні умови, вплив людини, − зокрема, використання отрутохімікатів, розорювання та випалювання трави, − вони незворотно скорочують свої ареали та гинуть. Наш герой - сонцевик будяковий - стійкіший, легко мігрує і всюди знаходить їжу, тому й спалах чисельності дав такий, що його помітили геть усі.

Враховуючи вище наведене закликаємо аграріїв бути пильними під час вегетації сільськогосподарських культур та вчасно проводити захист їх посівів.