Про стан охорони праці у І півріччі 2017 року

Про стан охорони праці будь-якої галузі свідчить аналіз виробничого травматизму та моніторинг порушень, виявлених під час наглядової діяльності відповідних структур.
 У І півріччі 2017 року найбільша кількість смертельно травмованих працівників серед усіх галузей економіки України зареєстрована у суб’єктів господарювання агропромислового комплексу – 31 випадок.
Більшість нещасних випадків зі смертельними наслідками сталася внаслідок падіння, обрушення предметів (загинуло 8 осіб), ДТП (загинуло 5 осіб), внаслідок необережних дій рухомих деталей, обладнання, механізмів (загинуло 4 особи).
По області стан виробничого травматизму в агропромисловому комплексі протягом останніх 5 років зменшився майже вдвічі, з 25 у 2012 році до 12 на 2016 рік.
У першому півріччі 2017 року в галузі сільського господарства сталося 3 випадки виробничого травматизму (проти 5 за аналогічний період минулого року). Смертельно травмовано 1 працівника, як і в минулому році.
У березні цього року стався смертельний нещасний випадок з трактористом одного із фермерських господарств Кіровоградського району під час виконання весняно-польових робіт при дискуванні поля трактором з причіпною бороною. Потерпілий випав з кабіни, потрапив під диски борони та смертельно травмувався. Причина - організаційна, невиконання вимог інструкцій з охорони праці та недостатній контроль голови господарства за додержанням працівником правил охорони праці. Аналогічні причини в основному й призводять до нещасних випадків на виробництві.
Безпечні умови праці та дотримання соціальних гарантій унеможливлюють розвиток соціальної напруги та конфліктних ситуації в колективах.
Аграріям необхідно звернути увагу на:
наявність технологічних карт по видах робіт; схем руху сільськогосподарської техніки по полях, що знаходяться у користуванні підприємства;
проведення усіх видів інструктажів з урахуванням сезонності робіт проходження медогляду;
дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку - недопущення до роботи працівників у стані алкогольного, наркотичного сп'яніння, хворобливому або стомленому стані;
відповідність робіт фаховому рівню працівників;
справність сільськогосподарської техніки, обладнання та устаткування;
огородження всіх обертових частин сільськогосподарських машин і механізмів, зерноочисних машин;
очищення бункерів, проведення технічного обслуговування та ремонт
комбайнів, сільгосптехніки тільки при неробочому двигуні;
укомплектування робочих місць, тракторів та зернозбиральних комбайнів медичними аптечками першої допомоги та протипожежним інвентарем;
організацію в польових умовах пунктів харчування та відпочинку працівників, можливість надання за необхідністю медичної допомоги.
забезпечення спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту.
Вимоги охорони праці під час зберігання сільськогосподарських культур
Напередодні прийому зерна нового врожаю на суб’єктах, де зберігається врожай, необхідно організувати роботу відповідно до  технологічних процесів.
Виробничі приміщення, машини та обладнання повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці, працівники - пройти  навчання та перевірку  знань з питань охорони праці, інструктажі, медогляд, мати відповідний фаховий рівень виконуваним роботам.
На сьогодні для організації системи управління охороною праці на таких підприємствах застосовуються Правила техніки безпеки та виробничої санітарії на підприємствах по зберіганню і переробці зерна. Також ці вимоги застосовуються щодо складських приміщень, робіт на зерносушарках.
Доцільно звернути увагу на справність аспіраційних установок, обладнання електроустановок, електроприладів та агрегатів, зварювальних установок, їх заземлення, не допускати перевантаження складів, ємностей, бункерів. Чітко дотримуватись правил пожежної безпеки.
 Страховий експерт з охорони праці  Гайворонського відділення УВД Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області                                  Олександр Загородній