Правила виконання робіт у мережах теплогазопостачання, каналізаційних мережах, колодязях, ємкостях, резервуарах.

Спускаючись у глибокі вузькі канави, колодязі під час виконання робіт людина поглинає кисень і виділяє велику кількість вуглекислоти. Це призводить до того, що в робочому місці створюється застійна зона, де концентрація кисню може бути 18% і менше, а вміст вуглекислоти 10% і більше. Робітник не помічає, як з'являється задишка, посилене потовиділення. А якщо і помічає, то пояснює це посиленою роботою. Поступово самоконтроль у робітників знижується, тому важливо знати, коли може створитися небезпечна ситуація.
Безпечна виробнича діяльність обумовлюється з одного боку розробкою якісного проекту виконання робіт, з іншого - правильною та чіткою організацією робочого місця і проведенням робіт з урахуванням виділення шкідливих і отруйних речовин.
Вдихання повітря з окисом вуглецю з концентрацією 0,128% протягом 0,5-1 години може викликати важке отруєння; з концентрацією 0,4 - смертельно, навіть при короткочасному впливі. При концентрації 1% людина втрачає свідомість після кількох вдихань, і через 1-2 хвилини настає смерть.
  Роботи в колодязях, ємностях веде бригада у складі трьох чоловік: бригадир або керівник розрахунку і двоє робітників (один для роботи в колодязі, другий - для роботи на поверхні, і для спостереження у випадку необхідності надання допомоги працюючому в колодязі). Доручати спостерігачу виконувати будь - які інші роботи, з моменту установки знаків і огорожі до закриття кришки люка, зняття знаків та огородження, категорично забороняється. Порушення цього положення дуже часто призводить до нещасних випадків.
 Роботи з тепловою мережею і газонебезпечні роботи повинні виконуватися під безпосереднім керівництвом інженерно-технічного працівника, за винятком виконання ремонтних робіт без застосування зварювання і газового різання на газопроводах з тиском газу не більше1961,33 Па (0,02 атм.), у яких максимальний діаметр становить 32мм.
 При технічному огляді прохідного каналізаційного каналу повинні бути присутніми відповідальні працівники служби експлуатації. Огляд проводиться двома групами. Одна група - не менше трьох осіб на чолі з начальником розрахунку - проходить по каналу, інша - не менше чотирьох осіб на чолі з помічником начальника розрахунку - знаходиться на поверхні і стежить за просуванням першої групи. Ця ж група перевіряє наявність газу в колодязях газоаналізатором або бензиновою лампою ЛБВК і надає допомогу групі, що проходить по каналу. Якщо шкідливі гази не вдається видалити повністю, то дозволяється спускатися в колодязь тільки з запобіжним поясом і в протигазі ПШ-1 з викидним шлангом, який виходить на поверхню землі на 2м у бік від люка з навітряного боку. Робітник, спускається в колодязь, надягає запобіжний лямковий пояс і підганяє його так, щоб кільце розташовувалось не нижче лопаток, мотузку з кільцем з'єднують шляхом вплетення.
 Перед спуском в колодязь необхідно перевіряти наявність і цілісність ходових скоб і міцності їх закладення.
 Категорично забороняється кидати в колодязь запалені сірники, папір і спускати гарячу свічку або запалений ліхтар, щоб встановити наявність газу. Щоб уникнути вибуху категорично забороняється курити, запалювати сірники і застосовувати відкритий вогонь в колодязі, над відкритим колодязем і поблизу нього. 
Головний державний інспектор Управління Держпраці в області      
Анатолій Дзіговський
Головний страховий експерт з охорони праці  відділення ВД ФССНВ
України у Гайворонському районі                                                                                                    Олександр Загородній

Збільшити шрифт
A- A A+