Чому не варти палити опале листя?

Для багатьох осінь асоціюється з красивим різнобарвним листям, яке кожен вважає за обов’язок викласти у себе в соцмережах. Однак, після того, як листя опало з дерев, чимало українців беруть до рук граблі і згрібають його у кучі, які потім підпалюють. Хоча в Законодавстві чітко сказано:

- відповідно до Ст.77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, випалювання сухої природної рослинності або її залишків без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього середовища або з порушенням умов такого дозволу тягне за собою накладання штрафу. Розмір штрафу за таке правопорушення коливається від 340 до 1360 гривень для громадян, і від 850 до 1700 гривень - для посадових осіб.

- за спалювання відходів, в тому числі побутового сміття, передбачена відповідальність за Статтею 82 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно якої: "Порушення правил складування, зберігання, розміщення, транспортування, утилізації, ліквідації та використання відходів тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів" доходів громадян і на посадових осіб, громадян-осіб підприємницької діяльності - від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян".

Спалення листя призводить до забруднення атмосфери, води та ґрунту. Небезпека полягає і в тому, що це може перерости у неконтрольоване горіння.

Крім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя і сухої трави призводить до таких загроз для довкілля:

- В сухому листі згорають зимуючі корисні комахи, такі як сонечка. Їх здобич попелиці, лишаються зимувати на стадії яйця на гілках. Спалюючи листя восени ми створюємо умови для розвитку попелиць навесні;

- Спалювання листя призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми;

- На природних ділянках і газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння.

- За нормальних умов, коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаються в ґрунт. При згоранні утворюється зола. Не зважаючи на загальноприйняту дамку, ж зола – дуже погане добриво і, таким чином, спалювання листя щороку призводить до все більшого збіднення ґрунту.

Незважаючи на те, що вже довгий час екологи та медики говорять про шкоду від спалювання листя, а законодавство України прямо забороняє його спалювати, мешканці сіл та міст досі не позбулися цієї шкідливої звички.

Тому для зменшення негативного впливу людської необдуманості щодо поводження з опалим листям, пропонуємо альтернативний метод переробки листя – компостування. Для цього не треба особливих знань або зусиль. Треба спеціальний резервуар або просто яма, куди можна помістити листя, а потім помірно його зволожувати. Навесні цим добривом можна удобрити ґрунт. Його корисні властивості зберігатимуться ще 4 роки.