ГРИП

Грип – це гостре респіраторне захворювання (інфекція), яке різко проявляється після схованого інкубаційного періоду тривалістю 1 або 2 дні. Вірус грипу поширюється повітряно-крапельним шляхом при кашлі, чханні зараженої людини.
Вірус грипу поділяється на три категорії: А, В, С. Тип А зазвичай є причиною сезонних епідемій. Ці віруси змінюються кожні кілька років, тож людський організм не може розвинути повний імунітет до вірусів типу А. Грип типу В – менш поширена форма захворювання, яка також може стати причиною спалаху грипу кожні три – п’ять років.
Грип типу С, викликає менш серйозні симптоми і зустрічається значно рідше.
Для грипу характерно виникнення епідемій, що охоплюють значну частину населення. Грип протікає важче, має дещо більшу смертність, частіше дає ускладнення. Є специфічні противірусні препарати: озельтамівір, занамівір, що передбачені виключно для лікування грипу.
Інкубаційний період грипу дуже короткий. Відчути нездужання можна вже в перші 24 години після зараження, а повну картину захворювання можна буде простежити через 1,5-2доби. Не помітити перші симптоми грипу неможливо, оскільки вони проявляються дуже гостро, на відміну від симптомів застуди.
Початок захворювання – при грипі завжди бурхливий, можна вказати навіть час, коли відчули, що хворі. Різке наростання лихоманки протягом кількох годин до 39-40°С та збереження її протягом 3-5 днів.
Характерні симптоми інтоксикації: озноб, рясне потовиділення, сильний головний біль в лобово - скроневій області, біль при русі очних яблук, світлобоязнь, запаморочення, ломота в м’язах і суглобах. Невелика закладеність носа, болісний кашель і біль за грудиною по ходу трахеї на 2-у добу хвороби, почервоніння очей. Підвищена стомлюваність, слабкість, головна біль, дратівливість, безсоння можуть зберігатися протягом 2-3 тижнів після грипу.
Також можливо почервоніння білків очей, викликане розширенням судин або крововиливом, крововиливи у слизові оболонки, помітні на слизовій рота, кровотеча з носа, почервоніння обличчя, в той час як для інших шкірних покривів більш характерна блідість, крововиливи на обличчі, що сигналізують про среденьотяжкий або тяжкий перебіг хвороби.
Важливо розуміти, що далеко не всі вище перелічені симптоми грипу проявляються одночасно. Наприклад, задишка та боязнь світла може не бути, але буде спостерігатися сильна слабкість і швидка стомлюваність. Багато ще залежить і від того, в якій формі - легкій, середньо тяжкій або важкій - протікає
грип.
Небезпека грипу прихована в тому, що вірус постійно циркулює в крові хворого, виділяючи токсини і отруюючи організм. А це вже загрожує порушенням низки життєво важливих функцій організму, а також виникненням серйозних ускладнень зі здоров’ям.
Часом не так страшна сама хвороба, як ускладнення, що виникають після неї, наслідки ускладнень після грипу можуть бути вкрай негативними для організму.
Найпоширеніші ускладнення, що виникають після грипу, - пов’язані з дихальними шляхами. Найнебезпечніше з них – легенева пневмонія. Зазвичай при пневмонії спостерігається повторне підвищення температури до 38-39°С, біль в легенях, кашель, слабкість. Діагноз «пневмонія» може постановити тільки лікар. Менш небезпечним, але також неприємними ускладненнями можуть стати риніти, синусити, отити, трахеїти, багато з яких переходить у хронічну стадію.
Також нерідко виникають ураження нервової системи, у тому числі запалення головного і спинного мозку, серед яких виділяють арахноїдит, менінгіт і енцефаліт. Арахноїдит, або запалення павутинної оболонки мозку –
найпоширеніше з подібних ускладнень грипу.
Нерідко на тлі перенесеного грипу виникають і інші неврологічні і м’язові захворювання, такі як радикуліт, поліневрит.
Не виключені і ускладнення, пов’язані з серцево-судинною системою, в
тому числі міокардит, перикардит, а також ураження печінки, наприклад, синдром Рея (частіше у дітей).
Лікування грипу має відбуватися під контролем спеціаліста. Призначення дієвих препаратів може здійснювати лише лікар, ознайомившись з особливостями захворювання у конкретного пацієнта. Лікар може призначати пацієнту противірусні або протигрипозні препарати. Антибіотики не є засобом першої допомоги при грипі, оскільки це захворювання вірусної, а не бактеріальної природи. Лікар може призначити антибіотики, якщо впевнений в тому, що на тлі грипу виникли ускладнення (бронхіт або пневмонія) бактеріальної природи.
Медикаментозне лікування буде більш ефективним, якщо паралельно з ним дотримуватися постільного режиму, приймати вітамін С, вживати багато
рідини, проводити вологе прибирання, провітрювати приміщення, де знаходиться хворий.
Лікування захворювання частіше відбувається амбулаторно. В умовах стаціонару лікують хворих з високими ризиками розвитку ускладнень.
Профілактика грипу - вести здоровий спосіб життя, прогулянки на свіжому повітрі, уникати контактів з хворими людьми, ретельно мити руки з милом, мастити в носі оксоліновою маззю 2 рази в день, пити побільше рідини, при необхідності використовувати маски, при наявності щеплювального матеріалу проводити щеплення.
Особливості лікування грипу у дітей Найголовніше правило – звернутися якнайскоріше до лікаря. Не варто
займатися самостійно лікуванням.
Поки лікар не прийшов, пам’ятайте, температуру до 38,5°С можна не збивати, якщо при цьому дитина поводиться спокійно. Якщо малюк кричить і
не може заспокоїтися, бажано дати йому дитяче жарознижуюче на основі парацетамолу, попередньо порадившись по телефону з лікарем. У будь-якому випадку, пам’ятайте, в якості жарознижуючих підходить тільки парацетамол або ібупрофен. Категорично не можна аспірин!
Якщо після прийому жарознижуючого температура не падає, лікар потрібен якомога швидше.
Рясне питво – ще одне правило лікування грипу у дитини. Давайте маляті пити те, що йому подобається на смак – компот із медом, чай із м’ятою, лимон і медом, шипшина, журавлинний морс, або відвар калини.
Якщо дитина на грудному вигодовуванні, якомога частіше прикладайте
її до грудей. Їй так і легше, і спокійніше буде. Крім того, грудне молоко відмінно втамовує спрагу і має антисептичну дію.
Не примушуйте дитину їсти, якщо вона не хоче. Адже так організм ніби економить сили на перетравленні їжі і пускає їх на боротьбу з інфекцією. Пропонуйте малюкові їсти часто, але потроху. І нехай їжа буде легка і поживна: фрукти, молочні продукти, кисіль, улюблена каша, відварене не жирне м'ясо, парова котлета.
Якомога частіше провітрюйте приміщення, де знаходиться хвора дитина. Робіть вологе прибирання не рідше ніж 2-3 рази на день. При цьому у воду можна додати ефірне масло апельсина, лимона, евкаліпта для дезінфекції.
Повітря в приміщені, де хворіє малюк, має бути зволоженим, це перешкодить поширенню інфекції і одночасно допоможе організувати дитині активніше опиратися вірусу.
Лікар потрібен якомога швидше, якщо з`явилися втрата свідомості, судоми, ускладнене дихання, задишка, відчуття браку повітря, інтенсивний біль де завгодно; помірний біль у горлі при відсутності нежиті, головний біль у поєднані з блювотою, набряк шиї, незникаючий при натисканні висип, температура вище 39°С, яка не починає знижуватися через 30 хвилин після прийому жарознижуючих, будь-яке підвищення температури тіла у поєднанні з ознобом і блідістю шкіри.
Дотримуйтесь спокою і будьте уважні до найменших змін в організмі дитини. Батьки у паніці - найгірші помічники під час лікування. І не поспішайте самі призначати дитині антибіотики або інші ліки.
Заступник головного лікаря Голованівського ЦПМСД, лікар-педіатр                               В.Ф.Піддубна

Збільшити шрифт
A- A A+