Державна служба зайнятості інформує.

Державна служба зайнятості (далі - Служба) є централізованою системою державних установ, діяльність якої спрямовується та координується Міністерством соціальної політики України. На сьогодні державна служба зайнятості є активним посередником на ринку праці між роботодавцями і шукачами роботи, яка на безоплатній основі надає послуги із пошуку підходящої роботи та підбору персоналу, а також соціальні послуги з державного соціального страхування на випадок безробіття та здійснює виплату матеріального забезпечення у зв'язку з тимчасовою втратою роботи.

У державній службі зайнятості можуть бути зареєстровані тільки незайняті особи. Громадяни, які працюють  як за трудовим договором, так і за цивільно-правовим договором, відносяться до категорії зайнятого населення відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» На період пошуку роботи служба зайнятості виплачує допомогу по безробіттю за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового соціального страхування на випадок безробіття.

Окремі безробітні, під час отримання допомоги по безробіттю шукають додатковий заробіток не лише на території нашого району , а й за його межами, як правило у великих містах. Такі факти завжди виявляються під час проведення звірки даних поданих особою до Служби зайнятості з даними Державного реєстру соціального страхування, Державною фіскальною службою та даними Пенсійного Фонду України.

З метою попередження випадків незаконного отримання безробітними допомоги по безробіттю проводиться інформаційно – роз’яснювальна робота на семінарах з безробітними щодо наданя достовірних відомостей при отриманні статусу безробітного та подальшого перебування на обліку в Службі зайнятості. Отримана шляхом навмисного обману з боку безробітного сума допомоги по безробіттю вважається шкодою нанесеною Державному органу, в особі Служби зайнятості та підлягає стягненню з безробітного.

У відповідності до наказу Кіровоградського обласного центру зайнятості від 10.05.2016р. № 91-Д-2016 «Про внесення змін до наказу від 25.02.2016р. № 31-Д-2016», з метою удосконалення роботи щодо вжиття заходів захисту порушених інтересів та майнових прав Служби зайнятості, враховуючи рекомендації Державного центру зайнятості (Центрального апарату) та доручення начальника Головного управління національної поліції в Кіровоградській області від 04.05.2016р. № 89/01/27-2016, з метою забезпечення цільового та ефективного використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, відповідно до ст. 35 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого спільним Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України № 60/ 62 від 13.02.2009 року, п.26 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою КМУ № 1266 від 26 вересня 2001 року (із змінами та доповненнями), проводиться звірка служби зайнятості з ДФС, ПФУ України та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань та у разі встановлення розбіжностей, зайнятості направляє запит на підприємства, установи та організації для підтвердження даних поданих особою до Служби зайнятості або проводить перевірку даних безробітного безпосередньо у роботодавця.

У разі підтвердження факту перебування безробітного в трудових відносинах з підприємством різної форми власності в період перебування на обліку в службі зайнятості, або надання послуг за цивільно – правовим договором, про даний факт повідомляється Голованівський відділ поліції ГУНП в Кіровоградській області та Голованівський відділ Новоукраїнської місцевої прокуратури для проведення відповідної перевірки.

На даний час йде формування Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців й досить часто особи, які були в минулих роках зареєстровані як фізичні особи – підприємці також звертаються за послугами до Служби зайнятості, посилаючись на те, що підприємницькою діяльністю вже не займаються, доходів не мають та бажають знайти підходящу роботу. Під час проведення перевірки поданих даних до служби зайнятості стає відомо, що така особа в минулих роках була зареєстрована як фізична особа – підприємець та на момент реєстрації в службі зайнятості має не припинену реєстрацію як підприємець. В даному випадку не має значення чи особа фактично займається підприємницькою діяльністю чи ні. В розумінні закону України «Про зайнятість населення» така особа вважається зайнятою особою та не може бути зареєстрована в Службі зайнятості як безробітна.

Відповідно до п. 3 ст. 45 Закону України “Про зайнятість населення” відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного та відповідно до п.2 , п. 3 ст. 36 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

За 11 місяців 2019 року було виявлено 2 особи, які не повідомили службу зайнятості про факт своєї тимчасової зайнятості та отримували допомогу по безробіттю шляхом обману. За даними фактами було порушено кримінальні справи Голованівським ВП за ст. 190 КК України (Шахрайство) та спрямовано до суду.

Тому звертаємо увагу безробітних на необхідність своєчасно повідомляти Службу зайнятості про факт працевлаштування на постійну або тимчасову роботу.

З метою недопущення порушень законодавства про зайнятість населення та  загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття фахівці Служби зайнятості завжди готові надати необхідну консультаційно-інформаційну допомогу.

Ярослав Запорожчук, провідний юрисконсульт Голованівської районної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості

Збільшити шрифт
A- A A+