Заборгованість із виплати заробітної плати

Станом на 01 січня 2020 року рахувалась заборгованість із   виплати заробітної плати на одному підприємстві Голованівського району в сумі 74,4 тис.грн. перед 13 працівниками, яка частково погашалась, але станом на 01 лютого виникла знову у сумі 86.2 тис.грн. на цьому ж підприємстві. Питання стану погашення заборгованості розглядається на засіданнях комісії з питань забезпечення своєчасності виплати та погашення заборгованості із виплати заробітної плати, стипендій та інших соціальних виплат, яка проводиться регулярно не рідше ніж один раз на місяць. На засіданнях керівнику підприємства-боржника роз’яснено про відповідальність за порушення законодавства про працю, запропоновано шляхи погашення заборгованості із заробітної плати.

Звертаюсь до керівників підприємств, установ та організацій усіх форм власності району, на підприємствах яких є ризик виникнення заборгованості із виплати заробітної плати, прийняти всі міри по недопущенню виникнення заборгованості і нагадуємо, що Кодексом законів про працю (ст. 97) встановлено, що оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку, а всі інші платежі здійснюються після виконання зобов’язань щодо оплати праці.

Заробітна плата виплачується у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Якщо день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.

Відповідно до ст. 265 КЗпП роботодавці несуть фінансову відповідальність за порушення встановлених строків виплати зарплати працівникам більш як за один місяць та виплату її не в повному обсязі у вигляді штрафу в розмірі 3 мінімальних зарплат (у 2020 році 14 169 грн).

Також ст. 41 КпАП визначено адміністративну відповідальність за порушення встановлених строків виплати заробітної плати та виплату її не в повному обсязі, у вигляді штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян-суб’єктів підприємницької діяльності від 30 до 100 НМДГ (510–1700 грн). А за повторне протягом року порушення, або ті самі діяння, вчинені щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю, — від 100 до 300 НМДГ (1700–5100 грн).

Статтею 175 КК передбачено кримінальну відповідальність за безпідставну невиплату зарплати громадянам більш як за один місяць, вчинену умисно керівником підприємства у вигляді штрафу від 500 до 1000 НМДГ (8500–17 000 грн) або виправних робіт на строк до 2-х років, або позбавлення волі на строк до 2-х років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Якщо зарплату не виплатили через нецільове використання коштів, призначених для її виплати, передбачається покарання у вигляді штрафу від 1000 до 1500 НМДГ (17 000–25 500 грн) або обмеженням волі на строк до 3-х років, або позбавленням волі на строк до 5 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Проте роботодавця звільнять від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення він встигне виплатити зарплату.

Заступник начальника-начальник

відділу праці та соціально – трудових відносин

управління соціального захисту населення

Голованівської РДА                                                                                 Людмила Пашенюк