Як уникнути домашнього насильства в умовах карантину?

Через карантинні заходи в Україні збільшилася кількість випадків домашнього насильства. Звичайно ж напруга зростатиме, адже ізоляція під час карантину схожа до клітки. Такий досвід для більшості з нас зовсім незрозумілий і обтяжуючий. Ймовірність, що можуть виникати конфлікти чи суперечки суттєво зростає. Причина – наші базові потреби частково порушені: немає відчуття безпеки, вимушені відпустки за власний рахунок чи зупинка власної справи; втрата можливості скинути внутрішнє напруження – відвідувати розважальні заклади, проводити час з друзями, і просто побути наодинці.
В таких умовах важливо зберігати свої особисті межі і межі інших. Це означає – дозволяти собі та іншим висловлювати свої думки, відповідати за власну поведінку, демонструвати самоповагу і повагу до інших, вміти чути і намагатися досягти компромісу.
Що робити, якщо власний дім є пасткою і загрозою для життя? На такі випадки, крім спеціальної мобільної бригади, буде виїжджати і підрозділ Нацполіції . У зв'язку із введенням закону про протидію домашньому насильству та насильству за ознакою статі, поліція має змогу відкривати кримінальні провадження щодо кривдників та виносити терміновий заборонний припису, який обмежує кривдника у спілкуванні з постраждалою особою. Але якщо люди перебувають на карантині, під одним дахом, то винесення термінового заборонного припису стає великою проблемою. Адже в таких умовах його складно реалізовувати через те, що на час карантину не мають права виставити кривдника за двері. Поліція після виклику просто їде, а кривдник, зазвичай, з ймовірністю майже в 100 відсотків, повторить насильство. Адже залишається з постраждалим в одному приміщенні.
Раніше, в докарантинний період, фахівці пропонували постраждалим від домашнього насильства в разі термінової небезпеки піти до сусідів або на роботу в денний час, де в безпечному місці подумати про подальші кроки. На сьогодні, в умовах карантину, всі ці алгоритми є неможливими. Тоді ж, як уникнути конфліктів ?
Насамперед потрібно пам’ятати, що ця кризова ситуація не буде вічною. Планувати свій день, виходячи зі своїх потреб – це і спільний час з рідними, і час для свого задоволення (відновити хобі, вивчати іноземну мову, читати, дивитись фільми, слухати музику чи писати її та багато іншого); професійні завдання, коли працюєш у режимі онлайн фізична активність просто необхідна. Вчені довели, що фізичні вправи чи ранкові/вечірні прогулянки підтримують наш психологічний і емоційний стан, і тим самим зводять до мінімуму виникнення депресії та надмірної тривоги. Розподілити між собою ролі. Особливо це стосується сімей, де є діти. Не забувайте про те, що дітям потрібна ваша підтримка. Адже навчання перейшло в режим онлайн і не всім дітям вдається самотужки опрацьовувати новий матеріал, окрім цього, вони звикли до активності, відвідували різноманітні гуртки і просто гуляли з друзями. Намагайтеся проговорити і навіть прописати обов’язки. В кожного тоді буде своя відповідальність, повага до іншого. Це допоможе знімати навантаження на одну людину і згуртовувати вашу сім’ю. Для збереження доброго партнерського стосунку не забувайте про слова вдячності, підтримки, компліменти. Можна спільно переглядати фото чи відео з сімейних подій, поїздок. Дозвольте собі мріяти, обговорюйте майбутні плани. В такий спосіб ви зможете переключати свою увагу на позитив, отримуючи радість та ресурс. Домовитися про час, який можна проводити як заманеться, щоби скидати зайве напруження. Дозволити собі трохи відпочити. Домовитися про правило «стоп» – якщо хтось відчуває, що йому забагато, то може просто сказати «стоп» і таким чином зупинити напругу, що зростає в тій чи іншій ситуації.

 

Начальник відділу сім’ї та
оздоровлення дітей управління
соціального захисту населення Аліна Яровенко

Збільшити шрифт
A- A A+