Характеристика проблеми та законодавче забезпечення

Чому було вирішено висвітити саме цю тему? 
Справа в тому, що сьогодні торгівля дітьми є великою соціальною проблемою. Проблемою, яка потребує вмілого вирішення. І в цьому випадку важливою є не лише діяльність правоохоронних органів, але й органів виконавчої влади, соціальних працівників, учителів, батьків. Потрібно боротися не тільки з тим, що вже є, але із тим, що може статися. 
За статистикою, сьогодні кожна п’ята дитина в світі потрапляє в тенета торгівлі. Бентежним є той факт, що велика кількість цих дітей виховується в благонадійних сім’ях. Яскравим виявом такої тенденції є приклад міста Житомира, де виявлено 16 неповнолітніх дівчат, які були зайняті в секс – індустрії – і за даними кримінальної міліції у справах неповнолітніх, всі ці діти проживають у благополучних родинах. Постає питання «Що ж стало причиною того, що дитина з цілком нормальної сім’ї стає жертвою?» 
Дуже часто родина, яка є успішною в матеріальному розумінні, багато цінного втрачає у внутрішньосімейних відносинах. У результаті діти отримують іграшки, одяг, ласощі, але страждають на дефіцит уваги з боку батьків. Що і стає причиною багатьох бід, і однією з них є торгівля неповнолітніми. 
Що входить у поняття торгівля людьми і, зокрема дітьми? 
Це означає найм, перевезення, переміщення, приховування або прийняття осіб, використовуючи погрози або силу чи інші форми примусу, насильницького викрадення, обману, шахрайства, зловживання владою або безпорадним станом або отриманням плати чи вигоди для досягнення згоди особи, що має владу над іншою, з метою експлуатації. Експлуатація включає в себе як мінімум примушення інших до проституції або інші форми статевої експлуатації, примусову працю чи послуги, рабство та діяльність подібну до рабства, поневолення або видалення внутрішніх органів. 
Розглядаючи проблему торгівлі дітьми, слід зазначити, що діти є більш уразливими до явища торгівля людьми, ніж дорослі. Це пояснюється не тільки віком та неготовністю захищати себе, а й нерідко відсутністю чіткого розподілу між оточуючими на «добрих» і «поганих». 
Україна є переважно країною походження «живого товару» й інколи країною призначення. З України постачають «живий товар» до Росії, Туреччини, Польщі, Чехії, Італії, Греції, Арабських Еміратів та інших держав. Діти експлуатуються у вуличній торгівлі, жебрацтві, як домашня прислуга, в сільському господарстві, як танцівниці, офіціанти або для надання сексуальних послуг, виготовлення порнографічної продукції, для трансплантації органів. 
Водночас торгівля дітьми відбувається і в межах країни, коли самі українці продають своїх маленьких співгромадян із метою їх експлуатації. Існують випадки, коли батьки, опікуни чи усиновителі дитини були причетні до злочинів та отримували вигоду від використання дітей. 
Згідно з даними Українського інституту соціальних досліджень, серед жінок, що займаються наданням сексуальних послуг в комерційних цілях, 11 відсотків складали дівчата віком від 12 до 15 років і 20 відсотків – віком від 16 до 17 років, в проституцію залучаються навіть десятирічні дівчатка. 
На жаль, за офіційними даними МВС України, з року в рік вбачається динаміка збільшення кількості дітей, визнаних потерпілими від торгівлі людьми. 
Слід зазначити, що такий злочин як торгівля людьми, а особливо дітьми, дедалі більше стає підконтрольним транснаціональним злочинним угрупуванням, тому що це вид злочинної діяльності, який приносить колосальні прибутки від експлуатації постраждалих осіб та поки що має низький рівень розкриття та висунення обвинувачень проти злочинних угруповань. Якщо справи і доводяться до суду, вироки, що виносяться злочинцям, є надто лояльними. 
36 – річна жінка за $45 тис. продавала нирку свого 4-річного сина. Злочинна оборудка не вдалася. «Покупцями» виявилися працівники МВС. Вирок суду горе – матусі – 4 роки позбавлення волі. 
Які ж причини торгівлі дітьми в Україні ? 
Експерти називають наступне : 
сучасний стан економіки й зайнятості населення України; 
недоліки – нормативно - правового регулювання соціально – економічної сфери, а також прогалини кримінального, кримінально – процесуального та адміністративного законодавства; 
недосконалість законодавчої бази та її невідповідність нормам міжнародного права, що обмежує можливості правоохоронних органів щодо боротьби з такими злочинами; 
пропаганда розпусти й насильства в засобах масової інформації; 
бездоглядність дітей, хиби навчально-виховної роботи з ними; 
поширення алкоголізму та наркоманії та значне омолодження цих явищ; 
недостатній і нерегулярний контроль за діяльністю фірм, агентств та інших суб’єктів господарювання, що здійснюють працевлаштування громадян, організовують туристичні поїздки; 
недостатня активність правоохоронних органів щодо боротьби з торгівлею людьми, проституцією і правопорушеннями у сфері громадської моралі. 
Торгівля людьми залишається серйозною проблемою в Україні, хоча за останнє десятиріччя для боротьби з цим явищем було докладено значних зусиль. Водночас питання протидії торгівлі дітьми все ще залишається без багатьох відповідей. 
Хоча Україна однією з перших країн в Європі закріпила поняття «торгівлі людьми» на законодавчому рівні, ратифікувала цілу низку міжнародно – правових актів. 
У законодавстві визначено основні напрями реалізації державної політики, спрямованої на протидію торгівлі людьми; повноваження органів виконавчої влади під час здійснення заходів з протидії торгівлі людьми; механізм запобігання торгівлі людьми, боротьби з нею, надання допомоги та захисту постраждалим особам. 
Також закон визначає права постраждалих від торгівлі людьми осіб, які звернулися за допомогою; засади міжнародного співробітництва у сфері протидії торгівлі людьми. 
Передбачено посилення відповідальності за правопорушення, пов`язані з торгівлею людьми. 
Окремий розділ відведено протидії торгівлі дітьми, згідно якого протидія торгівлі дітьми базується на таких спеціальних принципах: 
1) дотримання прав дитини; 
2) повага до думки дитини, яка постраждала від торгівлі дітьми, стосовно заходів, які до неї застосовуються, з урахуванням її віку, стану здоров'я, інтелектуального і фізичного розвитку та інтересів; 
3) роз'яснення дитині, яка постраждала від торгівлі дітьми, у зрозумілій для неї формі її прав та обов'язків;
4) забезпечення конфіденційності інформації про особу дитини та відомостей, які дозволили б установити дитині статус як такій, яка постраждала від торгівлі дітьми. 
Держава надає допомогу дитині з моменту, коли з'явилися підстави вважати, що вона постраждала від торгівлі дітьми, і до повного завершення реабілітації дитини. Після отримання інформації про дитину, яка постраждала від торгівлі дітьми, місцева влада, на території якої виявлено дитину, невідкладно встановлює особу дитини, здійснює оцінку обставин та приймає план першочергових заходів допомоги дитині на період до вирішення питання щодо встановлення дитині статусу особи, яка постраждала від торгівлі дітьми. 
У разі якщо дитина, яка постраждала від торгівлі дітьми, має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, місцева державна адміністрація невідкладно вирішує питання влаштування дитини. 
Центри соціально-психологічної реабілітації дітей, притулки для дітей із залученням закладів освіти, охорони здоров'я здійснюють розробку та впровадження індивідуальної програми допомоги дитині, яка постраждала від торгівлі дітьми. 
Отже, проблема торгівлі дітьми складна і дуже актуальна. 
Сьогодні вона ставиться в один ряд з такими видами міжнародної злочинності як незаконна торгівля зброєю та наркобізнес, але вважається найбільш цинічним злочином, оскільки товаром становиться саме людина. І вирішувати цю проблему потрібно всім разом, щоб вберегти здоров’я, життя наших дітей. 
У нашій державі торгівля людьми вважається злочином, передбаченим ст. 149 Кримінального кодексу України, за який встановлена відповідальність до п’ятнадцяти років позбавлення волі, залежно від обставин вчинення злочину. 
Міжнародна організація з міграції та більше ніж 70 неурядових організацій в Україні надають психологічну підтримку, медичну допомогу, послуги юристів та адвокатів. Вони допомагають потерпілим здобути іншу освіту чи професію, а також надають підтримку сім’ям потерпілих.

Збільшити шрифт
A- A A+