ПРОФІЛАКТИКА НАРКОМАНІЇ ЧИ ЯК ВБЕРЕГТИ ДИТИНУ

Страшне слово «наркотики», на жаль, настільки щільно увійшло в наше життя, що практично кожна дитина, підліток має ризик бути втягнутим в цю смертельну гру. Статистика показує, що понад 70% підлітків знають, де дістати марихуану, і в будь-який момент можуть це зробити, а близько 20 % підлітків вживають наркотики або пробували сурогати.
Насправді, ознаки того, що дитина вживає наркотики, може помітити будь-хто з батьків або близьких людей.

ЩО ТРЕБА ЗНАТИ БАТЬКАМ?

Можна виділити деякі ознаки, поява яких має стати приводом для більш уважного ставлення до підлітка та його життя, а саме:

• зникнення дитини з дому на досить тривалий час;
• пропуски занять, зниження успішності;
• різкі, несподівані зміни настрою та поведінки (агресивність, замкнутість, брехливість, відчуженість, неохайність);
• поява боргів, зникнення з дому речей та грошей;
• втрата інтересу до навчання, колишніх захоплень;
• поява у підлітка таких речей як оцет, марганець, ацетон, йод, тощо;
• наявність серед речей підлітка шприців, гумових джгутів, таблеток;
• поява в лексиконі нових незрозумілих слів;
• наявність слідів від ін'єкцій;
• розлади сну (безсоння або надзвичайно тривалий сон, сон удень, важке пробудження і засинання);
• розлади апетиту (різке підвищення апетиту або його відсутність, вживання значної кількості солодощів, поява надзвичайної спраги);
• коливання розміру зіниць очей (зіниці різко розширені або звужені до розміру булавкової голки) та зміни кольору шкіри (різко бліда, сірувата);
Ознаки вживання наркотиків можуть бути різними, в залежності від того, який наркотик, в якій кількості та комбінації вживає підліток. Їх помітити не важко, просто треба бути уважним до своєї дитини.
Наявність у підлітків однієї або декількох з вищевказаних ознак не дає підстав для ствердження того, що підліток вживає наркотики, однак це повинно насторожити та спонукати до дій!
ДІЇ, КОЛИ У ВАС ВИНИКЛИ ПІДОЗРИ, ЩО ВАША ДИТИНА ВЖИВАЄ НАРКОТИКИ:
по-перше, заспокойтеся і не «рубайте з плеча»;
по-друге, не лайте і не карайте дитину;
по-третє, підготуйтесь до ґрунтовної розмови з дитиною про її залежність.
ЩО НЕОБХІДНО З'ЯСУВАТИ У ДИТИНИ ПРИ РОЗМОВІ:
1. Як довго вона вживає наркотики?
2. Які саме наркотики і в яких дозах?
3. На які гроші купує наркотики та чи не має боргів?
4. За яких обставин дитина почала вживати наркотики?
5. Що змушує дитину продовжувати вживати наркотики?
6. Власне ставлення дитини до такої ситуації та плани на майбутнє.
ЯК ДІЯТИ ДАЛІ
Необхідно визнати проблему дитини і всієї родини – це вже сталося. Не варто робити вигляд що все добре і замовчувати проблему. не варто витрачати сили на звинувачення ні дитини, ні себе. У дитини це може викликати лише опір, А Ваше почуття провини лише зніме з неї відповідальність і сформує спів залежні стосунки. Потрібно чесно й доступно висловити занепокоєння за долю дитини. обґрунтувати свою тривогу. Але уникати скандалів і з'ясувань стосунків із наркоманом, адже відчуваючи загрозу і неприйняття з боку близьких, він потрапляє в ще більш пригнічений стан.
З метою уберегти дитину від неприємностей Ви, можливо, почнете вирішувати всі її проблеми в школі чи на роботі, повернете її борги, але це скоріше «ведмежа послуга». Дитина і тільки дитина повинна нести відповідальність за свої вчинки, стикаючись із негативними результатами своєї поведінки. Намагаючись виправити її помилки, Ви можете підсилити її схильність продовжувати чинити погані вчинки, адже Ви полегшили їх наслідки.
Ваша основна мета – пояснити всю серйозність того, що відбувається і перспективи в майбутньому. І на цій підставі переконати лікуватися.
Пам'ятайте, неможливо змусити лікуватися. Дайте дитині можливість приймати рішення самій, але при цьому поясніть, що Ви не маєте наміру заохочувати або закривати очі на її залежність від наркотиків.

ДЕ МОЖНА ОТРИМАТИ КВАЛІФІКОВАНУ ДОПОМОГУ

Голованівський районний центр для сім'ї, дітей та молоді
смт Голованівськ, вул. Соборна, 48, тел. 3-00-03
Комунальний заклад «Кіровоградський обласний наркологічний диспансер»