Непридатні агрохімікати, як небезпечні відходи

Протягом останніх десятиріч в Україні активно поширюється процес накопичення значного обсягу непридатних або заборонених пестицидів та інших отрутохімікатів, які небезпечні для здоров'я населення і загрожують довкіллю, перш за все, тому, що умови їх зберігання, найчастіше, не відповідають існуючим стандартам. Процес їх практично безконтрольного накопичення розпочався ще у 1970-х роках після заборони до використання багатьох пестицидів. Неодноразова зміна власника непридатних отрутохімікатів призвела до втрати документації на них, руйнування складів й тари, і, як наслідок, до утворення великої кількості невідомих, непридатних ХЗЗР та виникнення безхазяйних непридатних пестицидів. За даними інвентаризації, проведеної протягом 2005 – 2010 рр., в країні накопичено близько 20 тис.т. таких речовин. Найбільший обсяг непридатних пестицидів накопичено у Сумські області – близько 13% від усього обсягу по Україні, а також у Вінницькій, Дніпропетровській, Запорізькій, Київській, Одеській, Харківській, Чернігівській областях та Кіровоградській в тому числі - від 5 до 10% від загального обсягу.

В рамках програми «Поводження з непридатними хімічними засобами захисту рослин на 2007 − 2015 роки на території Голованівського району» районна фітосанітарна служба проводила роботи щодо ліквідації складів, в яких зберігались заборонені до використання, непридатні до використання пестициди та отрутохімікати. Всі бувші склади були ліквідовані ще до 2013 року. Але проблема щодо екологічно безпечного поводження з небезпечними відходами, у тому числі хімічними засобами захисту рослин залишається актуальною і до сьогодні.

Незадовільні умови зберігання призводять до того, що токсичні пестициди потрапляють до навколишнього середовища, в тому числі до водних джерел і повітря, в результаті чого виникає ризик отруєння для людей і тварин. З метою уникнення забруднення довкілля та захисту здоров'я населення, пестициди повинні зберігатися в спеціальних безпечних складських приміщеннях, де систематично проводиться екологічний контроль; пакуватися у бочки, вироблені у відповідності зі стандартами ЄС, зважуватися та встановлюватися на піддони.

На підставі протоколу засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 12 жовтня 2018 року №31 в області відновилась робота по інвентаризації та ліквідації бувших складів, у яких зберігались заборонені до використання, непридатні до використання пестициди та отрутохімікати. Тому Відділ агропромислового розвитку райдержадміністрації ще раз звертається до органів місцевого самоврядування та керівників фермерських господарств району щодо належного екологічно безпечного поводження з небезпечними відходами, у тому числі хімічними засобами захисту рослин, створення належних умов для їх повного збирання, а також з утилізації та знешкодження небезпечних відходів у відповідності до вимог чинного законодавства.