Безбар'єрна Голованівщина
Сьогодні, 15 лютого 2024 року, під головуванням першого заступника начальника райвійськадміністрації Юрія ГОЛОВАНЯ відбулося перше засідання районного комітету забезпечення доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури.
На зустрічі були присутні члени районного комітету забезпечення доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури.
На засіданні було обговорено:
Стан виконання у 2023 році Плану заходів на 2023-2024 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в районі на період до 2030 року;
Стан реалізації Рад безбар’єрності на території відповідних громад у районі.
«Безбар’єрність і доступність – це повага до потреб кожної людини. Війна створює нові виклики, тому маємо пришвидшитись у пошуку нових рішень» - зазначив Юрій Миколайович.
28 травня 2024 року було проведено засідання районного комітету забезпечення доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури.
Засідання проходило під головуванням першого заступника начальника Голованівської районної військової адміністрації Юрія ГОЛОВАНЯ.
Серед присутніх на засіданні були члени районного комітету забезпечення доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури.
На засідання було розглянуто ряд важливих питань:
результати моніторингу та оцінки ступеня безбар’єрності місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб (ВПО) на території району;
усунення недоліків доступності місць тимчасового проживання ВПО на території району та забезпечення закінчення проведення ремонтних робіт;
створення при виконавчих органах сільських, селищних, міських рад, місцевих Рад безбар’єрності, затвердження їх складу. Проведення засідань Рад безба’єрності згідно з положенням про Раду безбар’єрності.
За результатами засідання сформовані доручення для подальшої роботи.
У понеділок, 05 серпня 2024 року, відбулося чергове засідання районного комітету забезпечення доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури під головуванням першого заступника начальника райвійськадміністрації Юрія ГОЛОВАНЯ.
У засіданні взяли участь представники різних служб, організацій та керівники структурних підрозділів райвійськадміністрації.
Було розглянуто наступні питання:
Формування комунікаційного плану щодо реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору і нових викликів «Безбар’єрність – це коли зручно всім без винятку» у 2024 році;
Стан реалізації безбар’єрного простору на території відповідних громад у Голованівському районі.
Присутні висловили свої думки та пропозиції, які в подальшому будуть розглядатися комітетом.
11 грудня 2024 року під головуванням першого заступника начальника райвійськадміністрації Юрія ГОЛОВАНЯ відбулося засідання районного комітету забезпечення доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури.
На зустрічі були присутні члени районного комітету забезпечення доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури.
На засіданні розглянули:
- результати моніторингу та оцінки ступеня безбар’єрності об’єктів фізичного оточення і послуг для осіб з інвалідністю на території району. у 2024 році, які представив керівник управління житлово-комунального господарства;
- Реалізацію Національної стратегії із створення безбар’єрного простору України на території району;
- Усунення недоліків доступності об’єктів на територіях громад, відповідно до вимог ДБН В.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд» у 2025 році.
–
«Наша мета – зробити район зручним для кожного, незалежно від віку, стану здоров’я чи потреб. Ми об’єднали фахівців і громадськість, щоб разом працювати над реальними змінами» – наголосив Юрій Миколайович.
03 лютого 2025 року відбулося засідання районного комітету забезпечення доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури під головуванням першого заступника начальника райвійськадміністрації Юрія ГОЛОВАНЯ.
На зустрічі були присутні представники різних служб та організацій, зацікавлені у вирішені проблем, пов’язаних з доступністю інфраструктури для людей з інвалідністю та маломобільних груп населення.
На засіданні обговорили:
- результати моніторингу та оцінки ступеня безбар’єрності об’єктів фізичного оточення і послуг для осіб з інвалідністю на території району;
- організацію щодо стану підготовки презентаційних матеріалів флагманського проєкту «Безбар’єрні маршрути» громадами Голованівської районної військової адміністрації відповідно до протокольного доручення Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2024 року №42896/0/1-24;
За результатами наради учасники визначили ключові напрямки роботи задля забезпечення подальшої ефективної реалізації політики безбар’єрності в Україні.
Безбар'єрність об'єктів
Фізична безбар’єрність
- Фізична безбар'єрність -
- Корисна безбар'єрність
- ІНФОРМАЦІЯ про результати проведення місцевими органами з питань містобудування та архітектури обстеження та оцінки ступеня безбар’єрності об’єктів фізичного оточення і послуг для осіб з інвалідністю
- Щороку 03 грудня разом із світовою спільнотою Україна відзначає День людей з інвалідністю.
- Новини
усі об’єкти фізичного оточення доступні для всіх соціальних груп незалежно від віку, стану здоров’я, інвалідності, майнового стану, статі, місця проживання та інших ознак.
Фізична безбар'єрність: що нам заважає?
В повсякденному житті люди часто стикаються з фізичними бар'єрами та перешкодами. Наприклад, З появою дитини в сім’ї з'ясовується, що значна частина магазинів, автобусів та об'єктів інфраструктури для них стає недоступною. Навіть спуститися з квартири буває непросто, особливо якщо не працює ліфт. Літні люди та люди із захворюваннями опорнорухового апарату, які користуються ходунками чи тростинами, люди в період відновлення після травм та операцій також потребують безбар’єрного середовища. Фізична безбар'єрність – це більше, ніж просто пандуси. Це, коли усі об’єкти фізичного оточення доступні для всіх соціальних груп незалежно від віку, стану здоров’я, інвалідності, майнового стану, статі, місця проживання та інших ознак. Наявність ліфтів, широкі дверні отвори, відсутність турнікетів-вертушок, зручно розташовані кнопки, поручні у вбиральнях, на сходах, ліфтах, дублювання ключових написів шрифтом Брайля, тактильні плитки, контрастні написи – це лише мала частина елементів безбар'єрного середовища. Фізична безбар'єрність передбачає створення середовища, де суспільний простір фізично доступний для кожного громадянина, включаючи людей з обмеженою мобільністю шляхом упровадження принципів універсального дизайну. Безбар’єрність – це норма, яка має бути закріплена на рівні кожної громади. Саме з цією метою була затверджена Нацстратегія безбар’єрності, ініціатором розробки якої виступила перша леді Олена Зеленська. А трохи згодом Уряд ухвалив відповідний План заходів на виконання Стратегії у найближчі роки. У документ увійшли і першочергові заходи з досягнення фізичної безбар’єрності, запропоновані Мінрегіоном. Тож першочергово у цій сфері заплановані наступні зміни: Удосконалення державних будівельних норм, які стосуються інклюзивності будівель і споруд, закладів освіти та закладів дошкільної освіти, а також об’єктів благоустрою. Це потрібно для того, щоб кожен новий об’єкт соціальної інфраструктури був зведеним без бар’єрів. Запровадження нових стандартів доступності об’єктів фізичного оточення, зокрема медзакладів, громадських будівель та об’єктів культурної спадщини. Гармонізація стандартів доступності, ергономічності та зручності побудованого середовища та забезпечення їх відповідністі міжнародному досвіду досягнення безбар’єрності фізичного простору. Забезпечення контролю за дотриманням вимог будівельних норм та посилення відповідальності за їх порушення. Регулярне проведення моніторингу безбар’єрності соціально важливих об’єктів. Більше про спілкування без бар'єрів та складові безбар’єрності можна дізнатися у «Довіднику безбар'єрності» за посиланням https://bf.in.ua/
З метою підтримки людей з фізичними особливостями в Надлацькій громаді постійно проводяться різні заходи. Зокрема: обстеження матеріально-побутових умов проживання осіб з інвалідністю, надання допомоги у забезпеченні продуктами харчування, одягом та всього іншого, необхідного для життя; проводяться виїзні прийоми за місцем проживання таких людей; регулярне інформування щодо пенсійного та соціального забезпечення осіб з інвалідністю та допомога в оформленні документів. А також регулярно проводяться зустрічі з людьми з особливими потребами у відділенні стаціонарного проживання територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Надлацької сільської ради. Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну наш Центр поповнився даною категорією людей. Вони були змушені залишити рідні стіни і виїхати з окупованих територій. Тому, задля моніторингу та покращення умов їхнього проживання, дані зустрічі проводяться з певною періодичністю.
03 грудня в День людей з інвалідністю в Україні - вкотре відбулась одна із таких зустрічей. Сільський голова Руслан Юрійович Садіков разом із своїм заступником Артемом Вікторовичем Васильєвим завітали до Центру, щоб поспілкуватися з його мешканцями.
В теплій дружній атмосфері обговорили умови проживання людей, вислухали їхні пропозиції, дали відповіді на запитання, які цікавили жителів Центру і, звичайно ж, жартували, адже більшість мешканців хоч і поважного віку, але мають гарне почуття гумору. Жителі відділення стаціонарного проживання подякували керівникам та персоналу Центру за хороші умови життя, за тепло і затишок, який їм забезпечено, за те, що до них прислухаються, поважають, підтримують і дбають про них.
Пам’ятайте, що попри буденні проблеми, ми повинні замислюватись над непростою долею людей з вадами здоров'я і не тільки 3 грудня, а й протягом усього року не забувати про те, що поруч із нами живуть співгромадяни, які потребують нашої допомоги та уваги. У цей день хочеться побажати усім їм теплих стосунків із близькими, бадьорості духу та міцного здоров'я. Надалі залишатися для нас прикладом безмежних людських можливостей та великої сили волі, що ці можливості породжує, а всім нам побільше душевної щедрості і милосердя, які втілилися б у добрі справи.

20 травня 2025 року відбулося засідання Ради безбар’єрності при виконавчому комітеті Голованівської селищної ради. Під час заходу обговорили та затвердили флагманський проєкт «Безбар’єрний маршрут Голованівської селищної ради», а також розглянули питання забезпечення безбар’єрності для об’єктів бізнесу, розташованих на маршруті. Засідання проведено в межах Національного тижня безбар’єрності.
#тиждень_безбарєрності #тиждень_безбарєрності_Кіровоградщина

Інформаційна безбар’єрність
люди незалежно від їх функціональних порушень чи комунікативних можливостей мають доступ до інформації в різних форматах та з використанням технологій, зокрема шрифт Брайля, великошрифтовий друк, аудіодискрипція (тифлокоментування), переклад жестовою мовою, субтитрування, формат, придатний для зчитування програмами екранного доступу, формати простої мови, легкого читання, засоби альтернативної комунікації.
Людям з інвалідністю:
- Посвідчення
- Соціальна допомога людям з інвалідністю з дитинства
- Взяття на облік для забезпечення санаторно-курортним лікуванням та путівками
- Довідка для отримання пільг тим, хто не має права на пенсію чи соціальну допомогу
- Грошова компенсація замість санаторно-курортної путівки
- Грошова компенсація на бензин, ремонт, технічне обслуговування автомобілів та транспортне обслуговування
- Направлення до реабілітаційних установ
- Направлення на забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації
Дітям з інвалідністю:
- Соціальна допомога
- Направлення до реабілітаційних установ
- Направлення на забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації
Людям, що доглядають за особами з інвалідністю:
У межах Тижня безбар’єрності 2025 року громади Голованівського району активно поширювали інформаційні матеріали для популяризації ідей рівності, інклюзії та доступності.
На офіційних сайтах громад і сторінках закладів освіти розміщено публікації про перебіг тижня. У соціальних мережах активно публікувалися дописи з фотозвітами, цитатами учасників, матеріалами про права осіб з інвалідністю та відеоролики школярів про важливість безбар’єрного середовища. На Facebook-сторінках закладів освіти з’явилися результати конкурсів малюнків, флешмобів і стінгазет. В громадах реалізовано інформаційні кампанії з використанням хештегу #тиждень_безбар’єрності_2025. Такі ініціативи сприяли формуванню обізнаності населення та залученню молоді до теми безбар’єрності.
#тиждень_безбарєрності #тиждень_безбарєрності_Кіровоградщина

Безбар’єрність - це рівні можливості
Вперше в Україні з 19 травня Міністерством культури та стратегічних комунікацій України з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року заплановано проведення Національного тижня безбар’єрності.
Мета проведення заходу: привернення уваги суспільства до потреби створення доступного середовища та рівних можливостей для всіх громадян, підвищення обізнаності про рішення та реформи в контексті формування безбар’єрних просторів, сервісів та інформації, а також сприяння розвитку культури поваги та гідності до людей з обмеженими можливостями.
За участю представників колективу управління соціального захисту населення Голованівської районної військової адміністрації та відділу ветеранської політики Голованівської районної військової адміністрації, 23 травня 2025 року, проведено засідання круглого столу «Безбар’єрність – це рівні можливості», метою якого є привернення уваги до важливості створення інклюзивного середовища з рівним доступом до інформації та послуг для всіх громадян, незалежно від фізичних, сенсорних чи інших особливостей.Також ознайомились для подальшого використання в роботі із змістом Довідника безбар’єрності. Це-унікальний посібник, що є гідом коректного спілкування та включає в себе правила комунікації та безбар’єрної мови. Він створений за ініціативи першої леді України Олени Зеленської.
Безбар’рність-це коли люди можуть рухатися вільно, навчатися, працювати, подорожувати, незважаючи на інвалідність, вік, стать, інші характерні риси.
Безбар’єрність впливає на наше спілкування один з одним, якість життя, економіку, розвиток суспільства.
Сильна країна - та, де є можливості для кожного.
Військові, молодь, люди з інвалідністю, старші - усі мають право бути активними в реалізації своїх планів та задумів.

Цифрова безбар’єрність
усі суспільні групи мають доступ до швидкісного Інтернету, публічних послуг та публічної цифрової інформації. Це можливість відкритого доступу до швидкісного інтернету тим, для кого він є критичною необхідністю та умовою для спілкування, придбання речей, навчання, творчої та соціальної реалізації, а також інших потреб.
Цифрові технології для людей з інвалідністю
"Запис в електронну чергу: покрокова інструкція"
"ID-картка: як отримати паспорт із безконтактним електронним носієм"
ІТ-компанія EPAM Ukraine як учасник спільноти «Бізнес без бар'єрів»
Семінар цифрова безбар’єрність – як забезпечити доступ до отримання адміністративних послуг онлайн, сайтів та соцмереж органів місцевої влади можна за посиланням
Суспільна та громадянська безбар’єрність
забезпечено рівні можливості участі всіх людей, їх об’єднань та окремих суспільних груп у житті громад та держави, рівний доступ до суспільно-політичного та культурного життя, сприятливе середовище для фізичного розвитку та самореалізації, а також інклюзивне середовище як передумова для участі у всіх формах суспільного життя та громадської активності.
22 травня в Голованівській громаді відбулася тематична зустріч з ветеранами війни в рамках Національного тижня безбар’єрності. Учасники переглянули освітній серіал «Безбар’єрна грамотність», ознайомилися з безбар’єрним маршрутом громади та взяли участь в анкетуванні щодо рівня безбар’єрності. З метою сприяння працевлаштуванню ветеранів до заходу було залучено представника Голованівської філії Кіровоградського обласного центру зайнятості. Захід сприяв підвищенню обізнаності щодо безбар’єрності та пошуку шляхів для створення більш доступного середовища в громаді.
#тиждень_безбарєрності #тиждень_безбарєрності_Кіровоградщина

У Гайворонському професійному аграрному ліцеї відбулася щира й зворушлива зустріч з військовими Андрієм Янком та Олександром Тараном — справжніми героями, які поділилися власним досвідом війни, поранень та життя після ампутації. Під час бесіди учні дізналися, як важливо з повагою та гідністю взаємодіяти з людьми, які мають бойовий досвід. Захисники наголосили: найпростіші слова — «привіт», «дякую», посмішка — вже можуть стати кроком до щирого діалогу. Захід став частиною Тижня безбар’єрності, привернув увагу до важливості підтримки, чуйності та формування безпечного і відкритого середовища для всіх.
#тиждень_безбарєрності #тиждень_безбарєрності_Кіровоградщина



Освітня безбар’єрність
створені рівні можливості та вільний доступ до освіти, зокрема освіти протягом життя, а також здобуття іншої професії, підвищення кваліфікації та опанування додаткових компетентностей.
Безоплатна освіта для партнерок українських військовослужбовців та ветеранів: Projector Foundation оголошує другий набір на безоплатне онлайн-навчання у сфері креативних та IT індустрій. Деталі щодо умов участі та реєстрації можна знайти за посиланням: https://bit.ly/4bHsztY
Як знайти садок чи школу для дитини з інвалідністю? Інструкція
Для забезпечення надання якісних освітніх послуг для дітей з особливими освітніми потребами відділом освіти, молоді та спорту Голованівської селищної ради було придбано спеціально обладнаний шкільний автобус, який має місце та спеціальну платформу, що створює комфортні умови для перевезення інвалідного візка






У межах Тижня безбар’єрності в Гайворонській громаді відбувся душевний кулінарний майстер-клас у професійному аграрному ліцеї. Студенти Університету третього віку разом з викладачами готували смачні млинці з різними начинками. Атмосфера тепла, співпраці та взаємоповаги показала: безбар’єрність — це про рівні можливості та активну участь кожного у житті громади.
#тиждень_безбарєрності #тиждень_безбарєрності_Кіровоградщина


Економічна безбар’єрність
всі громадяни незалежно від віку, статі, сімейного стану чи стану здоров’я мають умови та можливості для працевлаштування, отримання фінансових та інших ресурсів для заняття підприємництвом чи самозайнятістю.
Пошук роботи для людей з інвалідністю: на що звертати увагу
За посиланням ви можете ознайомитися з різноманітними методологіями, інструментами та прикладами як створити безбар’єрне робоче середовище.
Посилання: https://business.diia.gov.ua/business-without-barriers
Власна справа
Грантова програма для підтримки створення нового бізнесу та розвиток існуючих проєктів
Посилання: https://diia.gov.ua/services/grant-na-vlasnu-spravu
Гранти для ветеранів та їх сімей
Заявку на отримання гранту можуть подавати учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та члени їх сімей.
Посилання: https://diia.gov.ua/services/grant-dlya-veteraniv-ta-chleniv-yihnih-simej
Ваучер на навчання
Ваучер дає змогу окремим категорія громадян безоплатно підвищити кваліфікацію або отримати нову професію за затвердженим Міністерством економіки.
Посилання: https://www.dcz.gov.ua/profnavch/voucher
Компенсація за облаштування робочого місця особи з інвалідністю
Програма, яка стимулює роботодавців до працевлаштування осіб з інвалідністю та створення для них гідних умов праці.
Посилання: https://diia.gov.ua/services/kompensaciya-za-oblashtuvannya-robochogo-miscya-osobi-z-invalidnistyu
Український ветеранський фонд запрошує на вебінар на тему «Як ветерану та ветеранці розпочати власну справу», який відбудеться 6 серпня о 16:00. Реєстрація — за посиланням: Посилання на приєднання надсилаються зареєстрованим учасникам.
У межах Тижня безбар’єрності громади Голованівського району реалізували низку ініціатив, спрямованих на підтримку економічної активності, самозайнятості та розширення доступу до професійних можливостей для різних категорій населення.
1. Профорієнтаційна підтримка молоді з вразливих груп
У Благовіщенській та Побузькій громадах проведено профорієнтаційні зустрічі для старшокласників, зокрема осіб з інвалідністю. Під час заходів учасників ознайомили з варіантами професійної освіти, можливостями самозайнятості, соціального підприємництва та механізмами підтримки під час працевлаштування.
2. Розвиток трудових навичок у школах
У Новоархангельській громаді для учнів старших класів організовано практичні заняття в шкільних майстернях із кулінарії, ремесел та декоративно-ужиткового мистецтва. Заходи мали на меті формування навичок, які можуть бути використані в майбутньому для власної справи чи часткової зайнятості.
3. Підприємництво та фінансова грамотність
У Голованівській та Заваллівській громадах учні закладів освіти взяли участь у тематичних тренінгах на теми «Фінансова грамотність для всіх» та «Як започаткувати власну справу». Участь у таких заходах стимулює молодь до активної життєвої позиції та економічної самостійності.
4. Підтримка внутрішньо переміщених осіб та вразливих категорій
У Благовіщенській та Побузькій громадах під час зустрічей з соціальними службами обговорено питання працевлаштування для внутрішньо переміщених осіб, зокрема жінок та осіб з інвалідністю, а також можливості залучення до програм державної або місцевої підтримки.
Ці заходи стали важливими кроками до економічної інтеграції громадян з різними потребами, сприяючи формуванню у молоді практичних навичок, обізнаності щодо економічних прав та підтримки у сфері праці.
#тиждень_безбарєрності #тиждень_безбарєрності_Кіровоградщина
Нормативно-правова база, документи
Безбар'єрні маршрути
Відповідно до Положення про Міністерство у справах ветеранів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1175 (зі змінами), одним із основних завдань Мінветеранів є формування і реалізація державної політики у сфері соціального захисту ветеранів та членів їх сімей, зокрема, забезпечення соціальної та професійної адаптації, зайнятості, підвищення конкурентоспроможності на ринку праці.
Нині серед громадян України користується попитом послуга з отримання посвідчення водія. Серед охочих кермувати автівкою є й люди з інвалідністю. Саме тому в Україні було створено автошколи для осіб з інвалідністю. «Автошколи для осіб з інвалідністю» – це флагманський проєкт Міністерства внутрішніх справ України, який реалізується у рамках ініціативи «Без бар’єрів» Першої леді України Олени ЗЕЛЕНСЬКОЇ.
Мета цього проєкту – створення зручної та якісної державної послуги з навчання керування автомобілем та з отримання посвідчення водія на право керування транспортним засобом для людей з інвалідністю із порушенням опорно-рухового апарату. Тому можливості підрозділів територіальних сервісних центрів МВС та мережі автошкіл на базі закладів вищої освіти МВС для людей з інвалідністю, які прагнуть навчатись керуванню автомобілем та отримати посвідчення водія, розширюються.
Переваги флагманського проєкту МВС: навчання та складання іспитів у інклюзивних приміщеннях; доступна інфраструктура та максимально безбар’єрний простір; навчання у змішаних інклюзивних групах або індивідуально; можливість теоретичного навчання в дистанційному форматі; індивідуальне навчання за зручним графіком та інше.
Загальна тривалість навчання – 11 тижнів. Із них 64 години – теоретичний курс, та 40 годин – практичний курс. Орієнтовна вартість навчання: 6000 гривень.
Перелік вимог до майбутніх водіїв: бажають навчитися керувати автомобілем з ручним керуванням; відсутні медичні протипоказання (захворювання і вади), за наявності яких особа не може бути допущена до керування транспортними засобами категорії «В»; в наявності необхідний перелік документів.
Іспит складається в сервісному центрі МВС, на транспортному засобі з ручним керуванням. Водійське посвідчення отримується в тому ж сервісному центрі МВС, де складається теоретичний іспит.
Наразі такі автошколи працюють і приймають охочих в шести регіонах України, а саме: в Дніпропетровській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Одеській та Хмельницькій областях.
Більш детальна інформація щодо проєкту «Автошколи для осіб з інвалідністю» розміщена за посиланням: https://driveability.mvs.gov.ua/