Районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Кіровоградській області
Грип птиці – відноситься до транскордонних захворювань, поширення яких неможливо зупинити тільки обмеживши переміщення товарів через кордон, оскільки основним фактором поширення є інфікована дика перелітна птиця.
Враховуючи, що ризик занесення збудника грипу птиці з дикими перелітними птахами існує постійно - найбільш ефективними заходами направленими на мінімізацію ризиків поширення грипу птиці в Україні є дотримання вимог біобезпеки, як в комерційних так і в особистих селянських господарствах, а у випадку захворювання - своєчасне реагування та здійснення заходів з локалізації та ліквідації захворювання.
Для мінімізації ризиків занесення грипу птиці в особисті селянські господарства власники птиці повинні:
- 1.Купівлю птиці здійснювати в місцях санкціонованої торгівлі і тільки при наявності ветеринарних супровідних документів;
- 2. Не допускати сторонніх осіб в місця утримання птиці;
- 3. Проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території, послід та підстилку спалювати або обеззаражувати біотермічним методом;
- 4. Обладнати дезкилимки при вході у приміщення (вольєр), де утримується птиця;
- 5. Щоденно проводити клінічний огляд птиці;
- 6. Птицю утримувати ізольовано (у закритих приміщеннях, критих вольєрах тощо), цим мінімізувати контакт з дикою та синантропною птицею;
- 7. дотримуватись правил особистої гігієни при догляді за птицею.
В випадках захворювання птиці, її загибель (вимушений забій) або невластиву поведінку негайно інформувати фахівців Голованівського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області чи Голованівської районної державної лікарні ветеринарної медицини.
У зв’язку з частими випадками загибелі бджіл через порушення регламентів застосування пестицидів та з метою запобігання таких випадків, слід приділити особливу увагу дотриманню вимог законодавства при обробітках пестицидами, медоносних рослин.
З метою попередження виникнення скарг серед населення щодо неправомірних дій при застосуванні пестицидів. та мінеральних добрив на сільськогосподарських угіддях фізичні особи та суб’єкти господарювання, які застосовують засоби захисту рослин (ЗЗР), повинні за три доби до їх використання повідомляти органи місцевого самоврядування про (з урахуванням відстані 10 км. від зовнішнього периметру території застосування засобів).
Якщо територія де застосовуватиметься ЗЗР знаходиться на території двох чи більше органів місцевого самоврядування (з урахуванням відстані 10 км.), то завчасно потрібно повідомляти всі такі органи місцевого самоврядування.
Завчасне повідомлення повинно містити таку інформацію: дата і час початку робіт із застосування засобів захисту рослин; територія майбутнього застосування засобів захисту рослин (площа (га), кадастровий номер (за наявності), місце знаходження ділянки тощо); назва препарату, діючі речовини та клас небезпеки запланованих до застосування засобів захисту рослин; спосіб (метод) застосування засобів захисту рослин; терміни ізоляції бджолиних сімей відповідно до класу небезпеки засобів захисту рослин; прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) для фізичних осіб або повне найменування для суб’єктів господарювання; дані для зв’язку з фізичними особами та суб’єктами господарювання (номер телефону та адреса електронної пошти); відомості про сільськогосподарську культуру, що обробляється засобами захисту рослин.
Завчасне повідомлення про використання ЗЗР на одній земельній ділянці подається при кожному використанні ЗЗР.
Всі роботи з пестицидами і агрохімікатами проводити в ранкові (до 10) і вечерні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10 градусів.
Відповідно до статті 38 Закону України «Про бджільництво» порушення законодавства в галузі бджільництва тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність несуть особи винні у непопередженні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні ЗЗР, а також у порушенні технології вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення, що призвело до погіршення умов у ареалах розселення бджіл.
На період обробки власник пасіки повинен ізолювати бджіл у вуликах. Терміни ізоляції бджолиних сімей залежать від ступеня токсичності та періоду збереження активності пестицидів на рослинах. Бджоли можуть переносити достатньо тривалу ізоляцію в гнізді при достатній вентиляції та забезпеченні необхідною кількістю води, а також якісного меду і перги.

Є підозра, що тварина захворіла на ящур чи блутанг – негайно повідомте на «гарячу лінію» Держпродспоживслужби в Кіровоградській області
В країнах ЄС зафіксовані спалахи ящуру та блутангу. Як наслідок це високі ризики занесення хвороб на територію України.
Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області створило «гарячу лінію» для приймання дзвінків від громадян регіону у випадку підозр щодо захворювань тварин на ящур чи блутанг.
Це номера: (0522) 32 13 61 або ж 099 012 01 37.
Звертаємось до власників тварин: наразі – кожен повинен посилити увагу. Фермери та власники тварин мають бути надзвичайно пильними та ретельно стежити за тваринами для своєчасного виявлення симптомів захворювання. У разі підозри – негайно телефонуйте на вказані номера.
Коротко про ящур. Хвороба проявляється лихоманкою, везикулярним враженням ротової порожнини, вінчика, у корів - вим’я, а молоді тварини гинуть безсиптомно. Ящур вражає широкий спектр тварин: велику рогату худобу, свиней, овець, кіз, верблюдів, буйволів, яків, оленів, косуль, джейранів, сайгаків, турів, лосів, кабанів, антилоп, зебр, слонів, ведмедів та інших парнокопитних.
Коротко про блутанг. До клінічних ознак блутангу належать: лихоманка, слинотеча, набряк губ, запально-некротичне ураження ротової порожнини, ціаноз язика, кон’юнктивіт, почервоніння та гангрена дійок, аборти. На блутанг хворіють вівці, кози, білохвості олені, буйволи, антилопи, лосі та інші жуйні.
Нагадуємо, що на позачерговому засіданні ДНПК при Кабінеті Міністрів України прийнято додаткові ветеринарно-санітарні заходи для недопущення занесення вірусів ящуру та блутангу на територію України. Це суворе дотримання заходів біобезпеки на фермах, переміщення тварин відбувається тільки за наявності супровідних ветеринарних документів тощо.
Із настанням періоду цвітіння медоносних культур, постає питання охорони і захисту бджіл від отруєнь, внаслідок масового застосування засобів захисту рослин на полях.
Дотримання простих правил та прояв взаємоповаги один до одного дозволить уникнути непорозумінь та є гарантом плідної співпраці сільгоспвиробників та пасічників
Правила для аграрія:
Не пізніше, ніж за три доби до обробки полів на відстані до 10 км, попередити власників пасік, органи місцевого самоврядування, про оброблювальні площі.
Повідомити дату обробки, територію і культури, які будуть обробляти, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату, і вказівку щодо часу ізоляції бджіл.
Розмістити оголошення в публічних місцях у найближчих населених пунктах, вказавши компанію, культуру, назву препарату, час ізоляції бджіл та контактну особу.
Під час цвітіння плодово-ягідних рослин, ріпаку, соняшнику, гречки та інші медоносних культур не можна проводити обробку пестицидами, інакше квіти можуть отримати опік, а бджоли і інші корисні комахи-обпилювачі загинути. Обробку потрібно проводити в фазу бутонізації до цвітіння або після цвітіння.
Обробки сільськогосподарських культур повинні здійснюватися виключно засобами захисту рослин дозволеними до використання в Україні, згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених для використання в Україні”. Асортимент пестицидів, засоби, сфера застосування, норми, кратність обробок повинні відповідати регламентам застосування пестицидів.
Обробку нектароносів здійснюють в період відсутності льоту бджіл у ранкові та вечірні години. Допускається проведення їх в денний час в похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають із вулика. На межах ділянок оброблених пестицидами, повинні бути встановлені знаки безпеки.
Правила для пасічника:
Власники пасік повинні обов’язково зареєструватись в органі місцевого самоврядування, на території, якої вони знаходяться і своєчасно інформувати про місця перебування своїх пасік на стаціонарі і при кочівлі.
Здійснити реєстрацію пасіки в районному управлінні Держпродспожив-служби та отримати ветеринарно-санітарний паспорт.
Після одержання повідомлення про майбутню хімічну обробку, пасічник повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів.